Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować! Nalewka miętowa na spirytusie przepis - Durszlak. Prosta, a pyszna nalewka miętowa. Trunek warto podać po tłustym i sycącym posiłku. U mnie nalewka miętowa ma nieco jaśniejszy kolor, bo dodaję cytrynę.
Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S. U mnie pięknie rośnie w ogrodzie, co roku robię z niej nalewkę miętową, używam do dekoracji, a to co zostanie to suszę i mam całą zimę co pić :) Uwielbiam takie miętowe herbatki :). Mięta w ogródku rośnie lir spirytusu również mam więc się skuszę na twój przepis. Liście mięty oczyszczamy i osuszamy. Wkładamy je do większej butli i zalewamy spirytusem.
Odstawiamy na 6-dni, codziennie wstrząsając. Miętówka, czyli nalewka z mięty przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom orzeźwiającego smaku mentolu. Zielona nalewka miętowa świetnie pasuje do ciast i kawy, może także być traktowana jako lekarstwo. Poznaj najlepszy przepis na nalewki z mięty. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykułu o nalewkach.
Umytą i osuszoną miętę włożyłam do dużego słoja i zalałam spirytusem. Mój napój po tym czasie zyskał ciemnozielony, prawie czarny kolor. Przecedziłam i pozbyłam się mięty, która po wyjęciu ze spirytusu sprawiała wrażenie wysuszonej.
Niestety cytryna zmienia nieco kolor nalewki z pięknego zielonego na lekko oliwkowy, ale nadaje jej wyjątkowego smaku. Miętowa nalewka - przepis, składniki i przygotowanie. Sprawdź przepis na miętową nalewkę - miętówka babuni to sprawdzony przepis!
Tą nalewkę robi się bardzo prosto, potrzebujemy tylko trochę cierpliwości by wszystko dobrze się przegryzło :) Potrzebujemy liści mięty, najchętniej takich eko, czyli z miejsca oddalonego od drogi. Nalewki od lat produkowano, gdyż posiadają walory zdrowotne (odkażające, rozgrzewające). W tym filmiku opowiemy Wam zrobić miętową nalewkę! Połącz ją ze spirytusem, wlej do słoja i dodaj skórkę z cytryny i gałązki mięty.
Zamknij słój i odstaw na tydzień. Całe łodygi mięty myjemy, osuszamy, wkładamy do słoika i zalewamy spirytusem. Po godzinach wyciągamy łodygi (mają być sztywne, jakby „”). W gorącej wodzie rozpuszczamy cukier i po ostygnięciu wlewamy do spirytusu.
Mieszamy i przelewamy do butelki. Nalewkę odstawiamy na pięć dni, pamiętając żeby potrząsać słoikiem kilka razy dziennie, sprawi to że cukier się dokładnie rozpuści. Najnowszym i najłatwiejszym sposobem jest dobrać kilkoma kroplami olejku miętowego litr wódki () z dodatkiem łyżeczki kwasku cytrynowego.
Nie wydaje się jednak, aby można było mówić, że jest to prawdziwa nalewka. Ta nalewka ma orzeźwiający, miętowo-cytrynowy smak. Podany tu przepis na nalewkę miętową jest prosty w wykonaniu i pozwala na szybkie kosztowanie nalewki z mięty. Taka nalewka miętowa na spirytusie potrafi rozgrzać a jednocześnie rewelacyjnie odświeża w czasie upałów.
Na tym filmie zobaczysz jak zrobić lekką nalewkę miętową, bardzo dobrą na towarzyskie spotkania z koleżankami. Bardzo dziękuję, że oglądasz moje filmy. Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na nalewka miętowa. Również podoba mi się kolor nalewki, ze względu na ten kolor zdecydowałam się zrobic tą nalewkę.
Co do koloru to na moim blogu w jednym z komentarzy, można przeczytać Nalewkę miętowa najlepiej robić z młodych liści (mięta pieprzowa, cytrynowa), starsze nieco słabiej „farbują”, oczywiście konieczny dobry spirytus. No i lepiej nie dodawać cytryny, bo wtedy nalewka blednie. Mięta orzeźwia, a sok z jabłek gasi pragnienie.
Jak zrobić nalewkę miętowa Świeże liście mięty myjemy, a po osuszeniu wkładamy do słoja. Przepis na nalewkę miętowa Składniki na nalewkę miętowa. Płatki migdałowe wsypujemy do słoja (można też użyć sparzonych, obranych ze skórki i rozdrobnionych migdałów - nalewka będzie lepsza). Następnie zalewamy alkoholem.
Zalewamy alkoholem i odstawiamy w ciepłe, jasne miejsce. Należy pamiętać o poruszaniu naczyniem. Ma duże walory smakowe i wizualne (piękny czerwony kolor!), ale przede wszystkim właściwości prozdrowotne podobne do domowego soku malinowego.
Moc nalewki jak również jej słodycz regulować należy wg własnego uznania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.