Czasy pieczenia odnoszą się do pieczenia w temperaturach, które stosuję na co dzień i które podaję we wcześniejszych wpisach na blogu. Jest to pieczenie w temperaturze zmiennej, zaczynając od około 2– 2stopni w pierwszej fazie, a kończąc na 1stopniach. Idealna temperatura dla chleba to 230C na wejściu i potem obniżenie temperatury. Dobrze gdyby można było w piecu wytworzyć jeszcze parę wodną na początku pieczenia. I dlatego chleb z domowego pieca nigdy nie będzie taki jak od dobrego piekarza.
Chciałabym podziękować za ten blog, za naukę pieczenia chleba Dyrektorze #128578; Za opisanie krok po kroku produkcji zakwasu, zaczynu i pieczenia chleba – po ponad latach zjadłam właśnie kolejny raz chleb na zakwasie. Btw, Jeśli chodzi o mój zakwas, to jakiś szalony musiał być. Kiedy trzy lata temu pierwszy raz wypróbowaliśmy samodzielnego pieczenia, zakochaliśmy się w tym. Cały proces: przygotowanie, wyrastanie i potem pieczenie jest czymś magicznym. Jednak najlepszy jest ten zapach, bo zapach pieczonego chleba rozchodzący się po domu, to jest to.
Dzisiaj przedstawiam Wam najprostszy chleb na zakwasie. Najważniejszym warunkiem udanego pieczywa jest odpowiednia temperatura w piecu. Zwykle poznaje się to, gdy sklepienie pieca bieleje, a garść mąki wsypana do pieca rumieni się, a nie pali. Chleby pszenne wymagają wyzszej temperatury pieca, chleby żytnie niższej, ale za to dluższego pieczenia.
Piekę chleb w piekarniku z termoobiegiem, tylko taką opcję mam. Jeśli pieczecie bez termoobiegu musicie dostosować temperaturę pieczenia do warunków waszego piekarnika. Wtedy całkowity czas pieczenia chleba będzie wynosił ok - minut.
Temperatura początkowa piekarnika 2C. Niższa temperatura to oczywiście dłuższy czas pieczenia. Dla chleba mieszanego łyżką pieczenie w 180°C trwa h! To długo, ale ten sam efekt można mieć w 230°C w niecałą godzinę. To akurat dość rzadki chleb, dlatego i czasy długie, ale w rzeczywistości mało które pieczywo piekę tak długo.
Pieczenie chleba wymaga cierpliwości i nie ma drogi na skróty, jeżeli chodzi o czas wyrastania ciasta. Chleb mocno popękał w trakcie pieczenia - Zbyt krótkie wyrastanie ciasta lub pieczenie w zbyt wysokiej temperaturze. Często pomaga nacięcie bochenka przed pieczeniem wzdłuż górnej powierzchni przy pomocy żyletki. Przepis jest stosunkowo prosty, ale przygotowanie takiego chleba zajmuje dość sporo czasu. Sam zaczyn to nawet godzin czekania, ale WARTO!
Dzięki temu, przy wkładaniu chleba do piekarnika, temperatura nie obniży się, bo kamień trzyma ciepło. Kiedyś używałam kamienia do pieczenia chleba, ale uznałam, że rozgrzewanie piekarnika przez godzinę przed pieczeniem jest zbyt uciążliwe i kosztowne. Nie da się zapomnieć smaku i zapachu domowego chleba, wypieczonego we własnej kuchni. Do pieczenia chleba na zakwasie możesz używać różnych mąk, niekoniecznie żytniej. Do pierwszych chlebów oprócz zakwasu dodaj również niewielką ilość suszonych drożdży (5-łyżeczki) – sam zakwas będzie jeszcze za słaby i chleb nie wyrośnie.
Po kilku tygodniach i dokarmieniach powinien się wzmocnić i sam da radę. Jeżeli planuję pieczenie chleba, wyjmuję go ok. Moi drodzy, stare ludowe powiedzenie mówi: dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż lubi!
Tak tak, drogie Panie, przecież przez żołądek do serca mężczyzny. Na wsi, jak to dawniej bywało, każda prawdziwa gospodyni piekła chleb. Duży piec do pieczenia chleba był niepodważalnie ozdobą kuchni każdej pani domu. Wstyd się przyznac że mieszkam na wsi i nigdy nie piekłam chleba,(będąc małą dziewczynką widziałam jak robiła to moja prababcia) teraz mam ochotę spróbowac. Później najlepiej postępować zgodnie z punktem 6. Jeśli nie mamy czasu, chleb można wypiec w maszynie zgodnie z jej programem pieczenia.
Może za niska temperatura? Pytanie dotyczące pierwszego pieczenia chleba na zakwasie żytnim. Zaczęłam sama robić zakwas z mąki żytniej typ 720. Dostałam przepis od gospodyni z agroturystyki.
Przez pierwsze dni karmiłam co godzin mąką i taką samą ilością ciepłej wody. Chleb na zakwasie… Kto raz spróbował dobrze wyrośniętego, aromatycznego, jeszcze ciepłego chleba na zakwasie – długo nie zapomni jego smaku. Zasmakowałem go ponad rok temu u szwagra Krzysztofa – ciasto wyrobił wieczorem, rosło całą noc, a poranek przywitał domowników zapachem świeżo upieczonego chleba….
Ponieważ wraz z tą wygodą nie kroczy w parze wysoka jakość i zdrowie wielu z nas z dużą dozą niepewności przymierza się do pieczenia chleba w domu. Czy od razu trzeba tworzyć domową piekarnię i który chleb jest lepszy – na zakwasie, czy na drożdżach? Należy wtedy zmienić technikę przygotowania takiego chleba. Chleb po wymieszaniu w misce należy zostawić w niej na kilka godzin (ok.
5-6) lub do czasu gdy ciasto podwoi swoją objętość.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.