Przepis na Żur śląski Regionalny przysmak na obiad - żur śląski. Obowiązkowo z dużą mięsną wkładką żur śląski podawany jest na co dzień i od święta. A to żurek był zbyt kwaśny, a to zbyt gęsty, czasem przypominał mdłą kartoflankę, innym razem zaś najwięcej w talerzu było marchewki.
Tworząc ten przepis chcę oprócz samej receptury omówić najważniejsze elementy dobrego żurku. Odpowiednio kwaśny, doprawiony czosnkiem i majerankiem. W naszej rodzinie pojawia się bardzo często, zwykle jako sobotni obiad albo na Wielkanocnym śniadaniu, Najlepszy jest żurek na domowym zakwasie, dlatego często przygotowuję zakwas na zapas i trzymam go w lodówce. Zdarzyło mi się niestety wielokrotnie próbować nie do końca poprawnych wersji tej zupy. Mąkę wymieszać z 5ml ciepłej, przegotowanej wody.
Przepraszamy, ale nie udało się zainicjować komponentu. Całość mieszamy, gotujemy około minut. Proszę odświeżyć stronę i spróbować jeszcze raz. Wyślij przepis Żurek śląski. Tylko, że to nie jest przepis na tradycyjny żurek Śląski i wcalę się nie zdziwię jak przepis dodawał ktoś, kto ze Śląskiem nie ma nic wspólnego.
Dobrze skomponuje się on z wędzonym boczkiem o charakterystycznym, dymnym aromacie. Po pierwsze do żurku śląskiego dodaję się białą kiełbasę i nie podsmaża tylko wrzuca w całości jeszcze za nim dodaje się zakwasu. Te składniki mięsne staną się bazą dla bulionu.
Aby wyszedł doskonały, wykorzystaj do jego ugotowania różne rodzaje mięsa. Większy kawałek boczku wkładamy do garnaka zalewany 2-litra wody i gotujemy na średnim ogniu min. Po tym czasie do boczku dodajemy ziemniaki gdy będą pół miękkie dodajemy kiełbasę.
W czasie gotowania się ziemniaków i kiełbasy mniejszy kawałek boczku kroimy w kostkę i rumienimy na patelni razem z cebulą. Dla mnie najpyszniejszy jest śląski chudy żur, taki postny, piątkowy – taki, jak u babci Żur na wodzie,. Polecane przepisy: na żurek śląski remigiusz rączka Zobacz więcej. Gdy ziemniaki będą już miękkie dodajemy boczek z cebulką.
Dania główne Żurek z domowego zakwasu. Kto lubi żurek,będzie zachwycony tym przepisem. Tradycyjny żurek śląski - sposób przygotowania: Boczek i kiełbasę kroimy w kostkę i smażymy w garnczku.
Dodajemy trochę majeranku, soli, pieprzu i gdy będziemy mieli już wszystko usmażone dodajemy drobno posiekany czosnek (dosłownie rozdrobniony). W tym czasie kroimy w kostkę boczek i kiełbasę, podsmażamy. Pokrojoną cebulę dodajemy do mięsa.
Jest pyszna i prosta w przygotowaniu. Do przygotowania dobrego żurku potrzebne są dobrej jakości produkty. Do jego przygotowania użyj białej kiełbasy.
Sprawdzi się także wędzony boczek albo żeberka, ale biała kiełbasa nada mi wyjątkowego charakteru. Dobry żurek powinien być odpowiednio kwaśny, gęsty, pachnący majerankiem. Kliknij, aby zobaczyć przepis. Wrzucić liście laurowe,ziele ang.
Włożyć do garnka zalać wodą. Składniki potrzebne na przepis na żurek to między innymi zakwas który może być zrobiony we własnym zakresie lub kupczy który jest także bardzo dobry pod względem smakowym i odżywczym. DoradcaSmaku - ten przepis cieszy się popularnością, sprawdź. Pewnie każde domostwo ma swój niepowtarzalny przepis, więc i ja podzielę się z Wami moją recepturą.
Zakwas żurku: Na kilka dni przed planowanym gotowaniem żuru należy przygotować zakwas-podstawowy składnik żurku. Czy konieczny jest zakwas na żurek? Drobno pokroić obrane dwa średniej wielkości ząbki czosnku, dodać do garnka (słoika). Przepis Magdy Gessler oraz receptura Ewy Wachowicz należą do. Poniżej przedstawiam prosty przepis na tradycyjny żurek śląski na wędzące.
Doskonale sprawdza się na co dzień, możecie go również przyrządzić na Wielkanoc. Doskonała kompozycja składników sprawia, że nikt nie zdoła się oprzeć tej staropolskiej potrawie. Popularne jest gotowanie żurku na białej kiełbasie, wędzonym boczku, żeberkach albo szynce. Tradycyjną wersją jest popularny na Śląsku żur sewierski, gotowany na gęsich podrobach. Wigilijny żurek, popularny między innymi w Małopolsce powstaje na bazie wywaru grzybowego, który nadaje mu intensywny grzybowy aromat oraz ciemną barwę.
Bardzo ważny jest też czosnek, ponieważ ma działanie bakteriobójcze i przyspiesza proces fermentacji zakwasu. Aby zrobić zakwas do żuru i żurku potrzebujesz mąki żytniej, najlepiej typ. Sam zapach żurku zaprasza do stołu, bez wątpienia posmakuje nawet. Zupę gotuję na wędzonych kościach wieprzowych (możecie użyć żeberek aby było więcej mięsa), dodaję kiełbasę (białą i wiejską - wędzoną), oraz żurek - zakwas.
Zakwas podstawowy na żur oraz żurek szykuję się tak samo. Wywar gotuję na warzywach. Polecam Wam ten prosty i intuicyjny przepis na pyszny świąteczny żurek!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.