Lista przepisów na leczo z kabaczka na zimę z polskich blogów kulinarnych. Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować! Cukinia to moje ulubione warzywo - pojawia się u mnie przynajmniej dwa razy w tygodniu w sezonie letnim. Jak w domu przygotować leczo na zimę - sprawdzony przepis krok po kroku. W sezonie letnim, kiedy warzywa są najlepsze i tanie, warto.
Witam serdecznie Chciałabym się podzielić przepisem na pyszne leczo z cukinią do słoików na zimę. Z tak przygotowane lecza możemy bardzo szybko przyrządzić p. Wczoraj zrobiłam twój przepis - wyszedł bardzo smakowity. Malutki mankament to taki, że nie podałaś jakiej wielkości słoiczek z przecierem użyłaś, dodałam więc na oko. Jedyną modyfikacją jaką zrobiłam to dodanie boczku wędzonego (tak jak ktoś w pierwszym komentarzu sugerował), naprawdę fajny przepis.
Przepis na leczo do słoików na zimę. Młodą cukinię opłukać, osuszyć i pokroić w dużą kostkę (natomiast starszą należy obrać ze skóry i wydrążyć pestki, i takim przypadku trzeba jej mieć więcej, bo dużo odchodzi). Jak zrobić zapasy na zimę z cukinii i kabaczków? Oto cztery sposoby na przetwory z kabaczka i cukinii:. Obłędnie słodki dżem z dyni: przepis na słońce w słoiku.
Syrop z czerwonego buraka na kaszel według Moniki Goździalskiej. Kapusta kwaszona z gąskami. Wszystko fermentuje po jakimś czasie. Nie wiem czego to wina:cebuli, marchwi, czy innego składnika,ale w tym roku zawekuję tylko samą cukinię bez żadnych innych dodatków i może tak się uda.
Jeśli jednak ktoś chce mieć gotowe leczo na zimę. Słoiki zakręciłam i odstawiłam do góry dnem do wystudzenia. Następnego dnia pasteryzowałam je przez ok.
Po otwarciu słoika do takiego lecza dodaję zawsze pokrojone w plasterki odtłuszczone parówki i podaję z ugotowanym na sypko ryżem. Jeśli zjemy leczo z kiełbasą, musimy się liczyć z tym, że w 1g tego posiłku jest około kcal. Jeżeli natomiast skusimy się na leczo wegetariańskie, powinniśmy wiedzieć, że w jego 1g jest tylko około kcal. Mój przepis na…: Fasola z grzybami i wiejską kiełbasą, odc.
Też robię takie leczo na zimę. Super, że można cieszyć się smakiem własnych warzyw nawet zimą. A w tym roku jest jej naprawdę sporo. Zasialiśmy kilka ziarenek w szklarni, w ogrodzie a dodatkowo jak co roku, mój teściowa także ma w swoim ogrodzie cukinie. Najprostsze pod słońcem!
Jest dużo odmian leczo, jedną z nich jest leczo z dodatkiem cukinii. Leczo z kabaczkiem krok po kroku. Na stronie mam także przepis na leczo z cukinią z dodatkiem mielonego mięsa zamiast kiełbasy, to dobra opcja dla tych, którzy niekoniecznie przepadają za kiełbasą i wybierają chude mięso. Dzisiaj polecam klasyczne leczo z cukinią. Oryginalne Węgierskie leczo nie zawiera cukinii, czy dodawanego często w polskich kuchniach kabaczka.
Ja natomiast leczo zawsze przyrządzam z cukinią – tak lubię i dlatego mój przepis zawiera cukinię. Wśród przepisów na dania z kabaczkiem znajdziecie sporo ciekawych pomysłów na domowe leczo, kabaczkowe przekąski, kremowe zupy i fantazyjne surówki, kabaczki faszerowane, marynowane i smażone, a także placki z kabaczka i kabaczkowy bigos. Często w przepisach na potrawy z cukinii, jest ona doskonałym zamiennikiem dla węglowodanów. Najbardziej popularne jest spaghetti z cukinii, czyli zoodles, gdzie pokrojone w cieniutkie paski warzywo zastępują makaron. Kabaczka możemy też wykorzystać przy przygotowaniu lazani albo zamiast chleba do kanapek.
Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na leczo z kabaczkiem do słoików. Obie jednak nadają się i są chętnie dodawane do leczo. I właśnie w naszym kraju przyjęło się, że leczo to potrawa przygotowywana z kabaczka lub cukinii z dodatkiem papryki i pomidorów z różnymi dodatkami. To właśnie połączenie składników możemy przyjąć za klasyczne leczo z cukinii. I pewnie w wielu domach gotuje się je inaczej:) Ja też nie gotuję tego dania według jed.
Najlepiej smakuje gotowane w kociołku nad ogniskiem. Ale z domowej kuchni tez będzie wyśmienite. Zapasteryzujcie kilka słoiczków na zimę.
Kabaczka opłukać, przekroić wzdłuż na części, a następnie pokroić w plasterki (tak postępujemy z młodym kabaczkiem, a starszy trzeba obrać ze skórki i oczyścić z pestek, wtedy trzeba go mieć więcej tak, żeby po obraniu ważył też kg). W związku z powyższym prosimy Cię o zapoznanie sie z naszą Polityką Prywatności, w której zawarte są informacje na temat tego jak wdrożyliśmy RODO w naszym serwisie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.