Klasyczna karpatka zrobiona jest z ciasta parzonego, które pięknie wyrasta, tworząc wysokie góry i masy budyniowej. Dla mnie jest to idealny przepis na karpatkę. Masa jest zbita, nic nie wypływa po bokach a karpatka wygląda i smakuje świetnie.
Najlepszy przepis na karpatkę, czyli tradycyjne polskie ciasto ptysiowe, które rośnie podczas pieczenia i jest pofalowane, przełożone masą budyniową. Masę można zrobić z domowego budyniu lub z gotowego budyniu z proszku. Nowy Rok, nowa Karpatka :-). Zgodnie z Waszymi prośbami, tym razem na klasycznym kremie maślano - budyniowym. Pyszna, pachnąca wanilią.
Choć karpatka jest bardzo smaczna i efektowna, wbrew pozorom jej przygotowanie nie jest szczególnie skomplikowane. Nasz przepis na karpatkę jest prosty, a do tego nie zajmuje zbyt wiele czasu i powala efektem końcowym. Każdy z gości poprosi o dokładkę! Domowa karpatka - przepis zdecydowanie sprawdzi się na rodzinne spotkanie, ale też świąteczny deser.
Niezależnie od okazji, pamiętajmy o dobrym, nie za słodkim kremie i chrupiącym cieście. Karpatka w takim przepisie na pewno szybko zniknie z talerzy! Karpatka to deser z bardzo dużą ilością kremu, który zamknięty jest w delikatnym cieście.
Ciasto idealnie komponuje się z kawą. Wodę zagotować z masłem, cukrem i solą. Zmniejszyć płomień do minimum, dodać mąkę i energicznie mieszać łyżką, aż zrobi się jednolita szklista masa (5-minut). Jak lekko przestygnie, cały czas miksując wbijać po jajku. Karpatka z budyniem waniliowym lub śmietankowym smakuje cudownie.
Koniecznie zobacz jak zrobić krem budyniowy. To najlepszy i sprawdzony przepis na krem budyniowy do deserów. Moja karpatka z puszystym budyniem powstaje zawsze na dużą blachę.
To jedno z ciast, które znika w całości. Połączenie tych składników tworzy bardzo smaczną, delikatnie słodką, całość. Ogromną popularność karpatka zawdzięcza swemu delikatnemu smakowi, który nadaje jej ptysiowe ciasto oraz budyniowy krem. Doskonałe ciasto, pyszny krem i karpatka gotowa!
Przepis zawiera oczywiście cukier puder do dekoracji. Po wystudzeniu dodać jaja. Podzielić ciasto na części i każdy piec około godzinę. Wsypać mąkę, wymieszać i prażyć - minuty. Utrzeć masło i dodać wystudzony budyń.
Gdy dobrze się wymiesza odstawiamy do wystudzenia. Do ciasta wbijamy jajka i mieszamy dokładnie. Masę dzielimy na równe części, każda pieczemy minut w 1stopniach C. Wspaniały deser na co dzień i od święta.
Parzone ciasto, które podczas pieczenia przybiera ciekawy kształt. Karpatka jest ciastem doskonale w Polsce znanym, a jej nazwa pochodzi od specyficznego kształtu powierzchni ciasta przypominającej polskie góry Karpaty. Karpatka - ciasto iście królewskie, puszysty krem zamknięty między płatkami lekkiego ciasta. Pomiędzy dwoma warstwami delikatnego ciasta możesz znaleźć najbardziej delikatny, waniliowy krem, którego smaku nie zapomnisz.
Niepozorny wygląd to jednak efekt niełatwych przygotowań. Karpatka nie należy bowiem do ciast najprostszych do wykonania. Trud wynagradza jednak wielka deserowa uczta! Karpatka to tradycyjne polskie ciasto, składające się z dwóch blatów pofalowanego ciasta (parzonego, ptysiowego), przełożonego masą budyniową.
Często robiła je w domu moja mama, swoją karpatkę przygotowałam zatem wykorzystując jej przepis i wskazówki. Krem maślano - budyniowy ma kilka zalet. Dla nas głównym plusem jest fakt, że nie jest bardzo maślany (maślanym mówimy stanowcze NIE) - dodaję tylko pół kostki masła (rekordziści, np.
Ewa Wachowicz w Słodkim świecie - aż kostki).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.