Kruche, miękkie, lukrowane lub bez ozdób – istnieje wiele przepisów na to, jak je przygotować. Jednak po zrobieniu warto zadbać o to, by nie straciły za szybko swoich właściwości. Zobacz jak je prawidłowo przechowywać! W czym przechowywać pierniczki?
Pierniczki świąteczne – w czym tkwi sekret? Jaką grubość powinny mieć pierniczki. Co zrobić, aby były miękkie. Czy można polać lukrem zaraz po pieczeniu, czy dopiero po tym jak zmiękną. I co najważniejsze, jakie są sposoby na to, aby pierniczki szybko zmiękły i były gotowe do jedzenia.
Domowe ciasteczka i pierniczki stanowią nie tylko doskonałą słodką przekąskę, lecz mogą stać się pięknym świątecznym upominkiem. Ale bez względu na to czy ciasteczka będą jedli tylko domownicy, czy też zamierzamy nimi kogoś obdarować - trzeba słodkości w czymś przechować. Kultowe ciasto na pierniczki. Na jego bazie przygotujecie wyborny piernik, ale też przepyszne pierniczki. Marzena Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Bakeholic.
Jak przechowywać pierniczki? Upieczone pierniki przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku lub metalowej puszce. Jeśli są bardzo twarde, warto do środka włożyć skórkę od jabłka i co jakiś czas ją wymieniać. Pierniki wchłoną zawartą w niej wilgoć i zmiękną w przeciągu kilku dni.
Chyba każdy przyzna mi rację. Niestety mają tendencję do twardnienia. Jak sobie poradzić z twardymi piernikami? Wypróbuj poniższe sposoby i sprawdź, który jest najlepszy dla Ciebie. Ułóż pierniczki (jeszcze przed lukrowaniem) na kratce i przenieś do pomieszczenia o wysokiej wilgotności, uchyl okno podczas deszczu ;-) (klimat brytyjski jest dość wilgotny, pierniczki miękną u mnie szybko, już po dniach).
Jeśli u Ciebie w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek. No wreszcie prawdziwe katarzynki ktoś pokaże! A nie jakieś serca czy kwiatki wmawiając ludziom głupoty, że katarzynki upiekli. Podobno wciągają jak żadne! Piekę je niezmiennie co roku od paru lat.
Cieszą się niesłabnąca popularnością ;) Choć zazwyczaj w tym bogactwie rozmaitości robię je z. Wykorzystaj dekoracyjne puszki. Pierwszą, niemal automatycznie nasuwającą się na myśl i co istotne słuszną odpowiedzią na pytanie o to, jak przechowywać pierniczki, żeby były miękkie to dekoracyjne puszki. Ten sposób nie dziwi chyba nikogo.
Redakcja serwisu zapytaj przypomina: W okresie ciszy wyborczej tj. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji. Przydają się takie pojemniki na pewno, ja sama używam SuperVAC głównie je kupowałam dlatego że są też okej do mrożenia i można w nich obiad sobie przygotować w mikrofalówce.
A nie masz takiego podluznego pojemnika , jezeli nie to moze do brytfanki albo do zapiekanek, bo rzeczywiscie do swiat te pierniki moga sie wysuszyc. Im pierniczki grubsze tym są bardziej miękkie. To raczej nie jest przepis na cieniutkie pierniczki do których jesteśmy przyzwyczajeni i zwyczajnie szkoda je. Moje pierniczki wytrzymały miesięcy, zanim zostały zjedzone. Przechowywałam w plastikowych prezentowych torebkach.
Skoro kobietę można zmusić do urodzenia dziecka, dlaczego nie zmusić księży do sterylizacji, a nastolatek do obowiązkowego zachodzenia w ciążę, bo w sumie dlaczego nie? Jak wiemy prawdziwie ciasto na pierniki należy przechowywać przed upieczeniem przez kilka tygodni aby uzyskało właściwą konsystencję. Przekładamy je do szklanej bądź emaliowanej miseczki, przykrywamy lnianą ściereczką po czym umieszczamy w chłodnym miejscu - tam powinno spokojnie dojrzewać. Przepis na idealne pierniki tropiła reporterka Wirtualnej Polski. Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez lukrowanych pierników.
Jednak przygotowanie ulubionych ciasteczek nie jest takie proste.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.