Przenoszę chleb bardzo delikatnie, wstawiam do piernika nagrzanego do 2stopni, piekę minut a następnie zmniejszam temperaturę do 1i piekę kolejne minut. A ty – jaki chleb lubisz najbardziej? Dla mnie pieczywo to smak, to zdrowie, to przyjemność jedzenia. Prawdziwy chleb z mąki żytniej jasnej będzie miał kolor szaro-brązowy, ponieważ taką barwą charakteryzuje się właśnie ta mąka. Przepis sprawdzi się idealnie w kuchni tradycjonalistów, a także początkujących domowych piekarzy.
A po więcej wskazówek o wypieku domowego chleba na zakwasie zapraszam tu. Z każdym dniem zakwas dojrzewa coraz bardziej. V dnia pęcherzyki powinny być już widoczne, ale głównie widać będzie zmianę jego koloru. Po kilku dniach od nastawienia zakwasu żytniego na bazie mąki żytniej razowej – zakwas zmieni się z koloru szarego w zdecydowanie bardziej jasnobrązowy – taki jak na zdjęciu.
Dodam, że jednocześnie na tym zakwasie piekłam inny chleb z mąki żytniej z Pani przepisów i wyszedł rewelacyjny. Jak widzę, Wy też lubicie taki chleb bo sięgacie po przepisy i pytacie o różne sprawy związane z pieczeniem chleba i przygotowywanie zakwasu. Na blogu jest nawet filmik na ten temat.
Często pytacie jak zrobić aby chleb z takiej mąki wyrósł i był dobry. Zdrowy chleb upieczony z mąki żytniej i orkiszowej na zakwasie żytnim. Ten tradycyjny chleb polski, wypieczony z mąki pszennej na zakwasie żytnim, charakteryzuje się.
Dodatki żytni chleb na zakwasie z kawą i migdałami. I na zakwasie, również żytnim. Z nieciekawym wyglądem i konsystencją samego ciasta w trakcie wyrabiania i wyrastania. Przykryj masę ściereczką i odstaw w ciepłym miejscu na godziny. Chleb na samej mące żytniej.
Czynność powtórz jeszcze razy. W sumie zakwas rośnie przez dni. Gotowy zakwas przełoż do dużej miski. Dodaj 5g mąki żytniej razowej i 5ml przegotowanej, ciepłej wody.
Nie robię zaczynu tylko właśnie tak jak Pani, dodaję od razu zakwasu, po kilku godzinach wyrasta, wtedy piekę. Mąki orkiszowe ogólnie są dość drogie. Ja zwykle mąki kupuję na targu, mam już swoje sprawdzone. Z firmy Melvit mam żytnią.
Razowa mąka z tej firmy jest taka ciężka bardzo, coś jak bułka tarta. Ja bym dodała trochę jasnej mąki (typ 72 orkiszowej lub żytniej) – chleb wyjdzie wtedy lżejszy, taki mniej razowy. Procedura z zakwasem jest konieczna, gdyż bez niego chleb z mąki żytniej nie wyrośnie.
Ale nie ma się tym co przejmować, bo jest to jednocześnie najbardziej zdrowy i naturalny sposób na dobrze wyrośnięty chleb, który długo zachowa swoją świeżość. Zaraz po upieczeniu konsystencja chleba jest lepka, ale już po dniu jest bardziej sucha, a wypiek zaskakuje smakiem i aromatem. Nieskomplikowany przepis na chleb żytni, lecz tym razem nie razowy – ale jasny, z mąki żytniej chlebowej typ 720. Smaczny chleb o wilgotnej, gąbczastej i elastycznej strukturze.
Nie wymaga długiego wyrabiania, wystarczy składniki wymieszać łyżką. Polecam zwłaszcza osobom początkującym w temacie wypieków pieczywa na zakwasie. Piekłam chleb jak w przepisie wyżej, sprawdzałam wykałaczką i nie było ciasta na patyczku. Po wyjęciu z piekarnika zostawiłam chleb do wystudzenia i kroilam po godzinach, po rozłożeniu okazało się, że na nożu zostaje ciasto i chleb jest lepki. Dlatego rewelacyjnie sprawdzają się dodatki w postaci całych migdałów lub orzechów laskowych.
Dobrze pasują wszelkiego rodzaju pestki (np. dynia, słonecznik), lub płatki owsiane. Warto też poeksperymentować z różnymi rodzajami mąki. Z lekką obawą podeszłam do tego przepisu, gdyż w składzie zawiera on prawie tyle samo zakwasu co mąki. Nie zawiodłam się, chleb wyszedł wspaniały – pięknie wyrósł, jest idealnie wilgotny i smaczny. Właśnie zajadam się nim z dodatkiem twarożku i kiełków rzodkiewki.
Dodane przez kryska w: Tylko o kuchni. Przepis na bardzo zdrowy i smaczny, domowy chleb żytni na zakwasie. Smak chleba jest rewelacyjny i pasuje do wszystkich dodatków. Na początku chleb z niego wyrastał jak na drożdżach (tyle, że wolniej).
Od jakiś m-cy chleb z tym zakwasem nie wytasta. Zakwas ciągle pachnie tak jak powinien.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.