wtorek, 12 kwietnia 2016

Ciasto na swiateczne pierniczki

Ciasto na swiateczne pierniczki

Jeśli ciasto będzie zbyt miękkie, schłodzić (będzie się lepiej wałkowało). Wałkować na stolnicy na grubość - mm lekko podsypując mąką (grubsze pierniczki są bardziej miękkie po upieczeniu). Wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach i przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Gotowe ciasto rozwałkuj na podsypanej mąką stolnicy na grubość ok. Wykrawaj foremkami dowolne kształty i układaj pierniczki na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia.


Pamiętaj, żeby nie układać ich zbyt blisko siebie, bo pierniczki podczas pieczenia urosną. Dolewając stopniowo (po łyżce) mleka zagniatać ręką ciasto aż będzie gładkie, jednolite i będzie przypominało ciasto kruche (możemy nie wykorzystać całego mleka). Dokładnie wyrabiać ręką przez około minut. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na placek o grubości ok. Foremkami wykrajać pierniczki.


Przepis na świąteczne kruche pierniczki. Wspaniała ozdoba na święta Bożego Narodzenia. Pierniczki nadają się do jedzenia zaraz po upieczeniu, ale można je również przechować w zamkniętych puszkach bardzo długo, nawet do miesięcy. Rozwałkuj je na stolnicy i metalowymi lub plastikowymi foremkami wycinaj różne kształty. Gotowe pierniczki udekoruj lukrem i cukrowymi perełkami.


Skorzystaj z tego przepisu na świąteczne pierniki. Następnie zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na minut. Krok 2: Pieczemy pierniki. Będzie gęste i klejące, jednak po umieszczeniu go w lodówce, zrobi się idealnie plastyczne.


Dzięki niej pierniczki świąteczne są kruche, a zarazem lekko ciągnące - pyszne! Ciasto dzielimy na dwie części. Podstawą pierniczków jest nie tylko aromatyczne ciasto, które od razu po upieczeniu jest miękkie lub leżakując w metalowej puszcze kruszeje, ale także ich zdobienie. To już ostatni dzwonek na zrobienie ciasta, które ma dojrzewać - tygodni min łatwe przystępne.


Desery Tygrysek Siostry Anastazji. Pierniczki to popularne bożonarodzeniowe słodkości, które możesz wykonać razem ze swoimi najbliższymi. Pierniczki można upiec nawet w Wigilię, a obiecuję, że nikt na Święta sobie zębów nie połamie ;-). Są miękkie, lekko kruche i nadają się do jedzenia i dekoracji od razu po upieczeniu. A sam przepis jest prosty i szybki w wykonaniu: ciasto wystarczy zagnieść, rozwałkować i już można wykrajać dowolne kształty.


Nie wiesz jakie ciasteczka upiec na święta Bożego Narodzenia? Polecam pyszne pierniczki oblane lukrem. Pierniczki trzeba przygotować - tygodnie wcześniej, aby zdążyły skruszeć, gdyż od razu po upieczeniu są twarde. Następnie foremkami wycinać pierniczki i układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Proszę zachować między pierniczkami odstępy, ponieważ dużo rosną.


Same ciastka po upieczeniu ładnie trzymają kształt, są od razu gotowe do jedzenia i miękkie. Wyjmujemy po kawałku, rozwałkujemy na obsypanym mąką blacie na grubość około 1-2cm ( im są grubsze tym lepsze, bardziej puszyste) wykrawamy pierniczki, przekładamy je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Lukier: cukier puder wymieszać z sokiem z cytryny. Jeśli lukier jest za gęsty dodać odrobinę gorącej wody, jeśli za rzadki dodać cukier puder. Rozpuścić czekolady (co jakiś czas podgrzewać).


Asiu, tylko jedno przychodzi mi do głowy jeśli chodzi o pierniczki - ciasto mogło być za mało schłodzone. A strucle jak mają dużo maku to bardzo często pękają. Mnie w tym roku też pękły - ta z białym makiem tylko troszkę z boku, ale ta z ciemnym pękła koncertowo - przez sam środek. Dodać ¾ tej mieszanki do ciepłej masy wymieszać.


Resztę mieszanki wysypać na stolnicę dodać masę i dokładnie wyrobić ciasto. Zawinąć w folię spożywczą i pozostawić w lodówce na około godzin. Po wyjęciu z lodówki ciasto ponownie wyrobić, rozwałkować na grubość około 2mm Wykrawać z niego pierniczki o dowolnych. Pierniczki bardzo często występują w formie małych ciasteczek, które bardzo często polane są po wierzchu czekoladą lub posypane są bakaliami.


Pierniczki świąteczne, to nic innego jak ciemne ciasto zrobione z mieszaniny mąki pszennej, żytniej, mleka, jajek, miodu oraz imbiru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty