piątek, 3 kwietnia 2015

Pierniczki ciasto

Jeśli ciasto będzie zbyt miękkie, schłodzić (będzie się lepiej wałkowało). Wałkować na stolnicy na grubość - mm lekko podsypując mąką (grubsze pierniczki są bardziej miękkie po upieczeniu). Przepis na świąteczne kruche pierniczki.


Wspaniała ozdoba na święta Bożego Narodzenia. Pierniczki nadają się do jedzenia zaraz po upieczeniu, ale można je również przechować w zamkniętych puszkach bardzo długo, nawet do miesięcy. Dolewając stopniowo (po łyżce) mleka zagniatać ręką ciasto aż będzie gładkie, jednolite i będzie przypominało ciasto kruche (możemy nie wykorzystać całego mleka). Dokładnie wyrabiać ręką przez około minut. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na placek o grubości ok.


Foremkami wykrajać pierniczki. Podpowiadamy jak przyrządzić pyszne ciasto na pierniczki oraz jak udekorować bożonarodzeniowe ciasteczka! Ciasto na pierniczki to podstawa! Piec około - minut w temperaturze 180ºC, jeśli z witrażykami - minut w temperaturze 150ºC.


My dodałyśmy jedną łyżkę kakao, nie smarowałyśmy białkiem. Ze standardowej wielkości foremek wyszło nam około 1- 1sztuk. W naszym piekarniku w 1stopniach wystarczyło trzymać pierniki około 5-min.


Zagnieść ciasto (jeśli jest zbyt tępe można dodać odrobinę mleka). To dzięki niemu pierniki są kruche, aromatyczne i rozpływają się w ustach. Następnie zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na minut. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia i poukładać ciasteczka.


Krok 2: Pieczemy pierniki. Pierniczki to popularne bożonarodzeniowe słodkości, które możesz wykonać razem ze swoimi najbliższymi. Rozwałkować na grubość mm, wycinać foremkami pierniczki. Nie próbowałam, w końcu mają to być pierniczki szybkie, ale jeśli chcesz to zawinęłabym ciasto w kawałek folii spożywczej i włożyłabym do lodówki.


Na następny dzień, po wyciągnięciu z lodówki, pozostawiłabym, aby ciasto ociepliło sie do temperatury pokojowej. Będzie gęste i klejące, jednak po umieszczeniu go w lodówce, zrobi się idealnie plastyczne. Im pierniczki grubsze tym są bardziej miękkie.


To raczej nie jest przepis na cieniutkie pierniczki do których jesteśmy przyzwyczajeni i zwyczajnie szkoda je. Pierniczki bardzo często występują w formie małych ciasteczek, które bardzo często polane są po wierzchu czekoladą lub posypane są bakaliami. Pierniczki świąteczne, to nic innego jak ciemne ciasto zrobione z mieszaniny mąki pszennej, żytniej, mleka, jajek, miodu oraz imbiru. Same ciastka po upieczeniu ładnie trzymają kształt, są od razu gotowe do jedzenia i miękkie.


Więcej przepisów z tym produktem Kasia bez laktozy REKLAMA Zobacz wszystkie. A nie jakieś serca czy kwiatki wmawiając ludziom głupoty, że katarzynki upiekli. No wreszcie prawdziwe katarzynki ktoś pokaże! Dzięki niej pierniczki świąteczne są kruche, a zarazem lekko ciągnące - pyszne!


Pierniczki ciasto

Podstawą pierniczków jest nie tylko aromatyczne ciasto, które od razu po upieczeniu jest miękkie lub leżakując w metalowej puszcze kruszeje, ale także ich zdobienie. Przygotuj z nami pięknie udekorowane domowe pierniczki. Wyjmujemy po kawałku, rozwałkujemy na obsypanym mąką blacie na grubość około 1-2cm ( im są grubsze tym lepsze, bardziej puszyste) wykrawamy pierniczki, przekładamy je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.


Witam, rozumiem, że w malakserze (hak do wyrabiania ciasta) mogę przygotować ciasto na pierniczki? Wykonane z miłością mogą stać się wyjątkowym prezentem dla najbliższych, piękną dekoracją stołu lub miłym dodatkiem do ulubionej herbatki. Pierniki są bardzo proste do przygotowania, a to ciasto idealne do wykrawania foremką. Nie rosną zanadto podczas pieczenia i zachowują idealny kształt po upieczeniu.


Pierniczki ciasto

Gotowe pierniczki dowolnie udekorować. A najważniejsze są po prostu pyszne. Nie musisz czekać tygodniami aż zmiękną, są natychmiast po upieczeniu miękkie i zdatne do jedzenia.


Ja zrobiłam grube pierniczki - ciasto miało po rozwałkowaniu około mm. Następnie foremkami wycinać pierniczki i układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Resztkę ciasta dodaj do kolejnej porcji z miski i powtarzaj czynność jak wyżej. Wykrawaj dowolne wzory przy pomocy foremek. W ten sposób unikniesz zbyt dużej ilości mąki, dokładanej do wykrawków z ciasta.


Piekarnik nastaw na 175°C (bez termoobiegu). Stolnicę dosyć mocno oprószamy mąką i rozwałkowujemy ciasto na grubość ok. Schłodzone ciasto podziel na połowę. Jedną część włóż do lodówki, a drugą rozwałkuj na cienki placek o grubości ok.


Za pomocą foremek wycinaj pierniczki i przekładaj je na blachę, używając noża.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty