Zalej wodą, dodaj trochę soli i doprowadź do wrzenia. Przykryj pokrywką i gotuj na bardzo małym ogniu ok. Niektórzy przygotowują je bez zasmażki, a inni dodają koncentrat pomidorowy.
Nasz wypróbowany przepis pozwoli przygotować pyszne domowe flaki po polsku! Ugotować klasyczny rosół, jak już będzie gotowy wyjąć z niego mięso i warzywa. Wywar przecedzić aby jakaś kostka się nie zaplątała, a przestudzone mięso, marchew pietruszkę i seler pokroić. Jej nazwa wywodzi się z jednego z głównych składników, jakim są oczyszczone, a następnie pokrojone w cienkie, poprzeczne paski fragmenty żołądka wołowego. Na flaki przeznaczyć możesz wszystkie cztery części żołądka.
Nasz przepis na flaki jak u mamy to klasyczna wersja, która posmakuje każdemu! Wbrew pozorom przepis na to, jak ugotować flaki wołowe nie jest mocno skomplikowany. Na początek przygotuj bulion zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Warto kupić już oczyszczone i obgotowane flaczki, wtedy wystarczy je tylko pokroić i zalać wodą oraz. Zobacz przepis Magdy Gessler na flaczki!
W połowie gotowania dodaj starte na tarce o dużych otworach jarzyny, listek laurowy, ziele angielskie i pieprz w ziarnach. Wyjmij mięciutką gicz, starannie obierz z mięsa. Mięso pokrój i dodaj do flaków. Ten przepis na tradycyjne flaki wołowe może stać się ulubionym pośród tych, którzy je kochają.
Klasyczne flaki przygotowuje się w dwóch garnkach – w jednym gotuje się rosół, a w drugim flaki. Na koniec łączy się ich zwartość. Dobrze jest zsynchronizować gotowania w obu garnkach, aby nie.
Składniki: flaki wołowe surowe, marchew, pietruszka szt. Jeśli tak, to polecam ten własnie przepis na flaki. Przez większość swojego życia kupowałam gotowe flaki w plastikowych otoczkach i dziwiłam się, że w niczym nie przypominają tych, które serwowane są w restauracjach. Proponowane w tym przepisie flaki wołowe to dobra inspiracja na danie dla miłośników mięsnych smaków.
To potrawa, która sprawdzi się jako domowy obia można ją jednak podawać również na uroczystych imprezach, takich jak wesela, chrzciny czy inne ważne spotkania rodzinne. Jak przygotować pyszne flaki wołowe? Możesz użyć podgotowanych flaków wołowych, a wtedy przygotowanie zupy trwa zaledwie pół godziny. Albo samemu je ugotować, co trwa jednak około trzech godzin. Zasmażka do zagęszczenia flaków: mąka i masło w proporcjach 1:podsmażone na złocisty kolor.
Kroimy na mniejsze kawałki. Wkładamy do średniej wielkości garnka, zalewamy wodą - tyle aby je przykryła woda dodajemy 2ząbki czosnku i gotujemy do miękkości, uzupełniając stan wody w garnku co jakiś czas. Ja gotowałam około godziny. Wlej nową porcję wody i ponownie zagotuj.
Gotuj na małym ogniu ok. Nie sól wody, bo może ona spowodować, że flaki staną się twarde. Flaki bez odmrażania włóż do garnka. Marchewki ugotuj do miękkości.
Odcedź flaki i dodaj do bulionu. Najpierw trzeba je dokładnie umyć, sparzyć trzykrotnie w osolonym wrzątku (za każdym razem nowym) i pokroić w cienkie paski o rozmiarze takim, by jedzenie ich łyżką nie sprawiało trudności. Przepis na flaki mojej mamy zawsze wychodzi. Falki są smaczne, miękkie, aromatyczne a sama zupa skleja usta. Polecam na każde wesele i obiad w zimie - napisała nasza użytkowniczka i podała nam przepis na flaki autorstwa swojej mamy.
Połączyć flaki z wywarem. Przyprawić do smaku przyprawami. Po ugotowaniu odcedzić warzywa. Zalać wrzącym wywarem i gotować godziny z liściem laurowym i zielem angielskim. Odstawić do następnego dnia.
Pory pokroić na plasterki. Cebulę pokroić w kosteczkę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.