czwartek, 17 września 2015

Ciasto pleśniak z owocami

Mąkę siekamy z miękką margaryną, proszkiem do pieczenia i żółtkami. Dodajemy pół szklanki cukru, wyrabiamy kruche ciasto. Dzielimy na części: jedną większą i dwie mniejsze. Do jednej mniejszej wsypujemy kakao i mieszamy. Większą częścią ciasta wykładamy dno blachy.


Zdecydowanie pleśniak to najlepsze ciasto jakie wspominam z dziecinstwa. Jednak widze, ze spora część osob komentujacych jada ciasto ze sliwkami czy powidlami. U mnie w domu plesniaka robi sie wylacznie z wisniami lub agrestem.


I taki jest dla mnie nalepszy. Pani blog jest super, korzystam od dawna. Robi pani swietna robote!


Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na pleśniak kruche ciasto z owocami. Jablecznik z beza Pyszny jabłecznik z budyniem Kuchnia Polska - zobacz inne inspiracje. W niektórych rejonach Polski daje się oprócz owoców też orzechy i bakalie. Zimne masło posiekać z mąką i proszkiem do pieczenia, dodać łyżki cukru, żółtka.


Podzielić je na części, jedną z nich zagnieść z kakao. Uformować kule i włożyć do lodówki do stwardnienia. Białka ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając szklankę cukru. Czas przygotowania: min. Ciasto pleśniak z wiśniami.


Ciasto pleśniak z owocami

Polecam i życzę smacznego. Po raz pierwszy z wiśniami i orzechami jadłam u koleżanki. Na specjalne życzenie paru czytelniczek pyszny pleśniak. Górę wieńczy piana z białek i kruszonka. Jedno z moich ulubionych ciast z owocami, do których lubię wracać.


Bardzo mi smakuje to połączenie kwaśnych powideł, borówek i słodkiego ciasta kruchego z pianką. Mimo pory roku nie przeszkadzało mi użycie do ciasta mrożonych jagód. Pleśniak wyszedł równie dobry jak ten ze świeżymi owocami. Lekkie ciasto z owocami. Przepis na pleśniak z jabłkami.


Wspaniałe połączenie kruchego ciasta, kwaskowatych powideł śliwkowych lub dżemu, jabłek i słodkiej pianki bezowej. WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Na końcu wyjmujemy z lodówki białe ciasto i trzemy na tarce, układając wiórki na wierzchu ciasta. Można upiec także wyższe ciasto – używając małej blaszki lub zwiększając proporcję składników. Dżem można zastąpić kwaśnymi owocami, tak jak tu – pleśniak ze śliwkami.


Nie dodawałam zbyt wiele cukru, za to ma sporo owoców, dzięki którym jest troszkę kwaskowate. Jest to jedne z pierwszych ciast jakie robiłam, już ładnych parę lat temu i przez ten cały czas zdążyłam dopracować swoją wersję. Wspaniałej kobiety o wielkim sercu, która była mistrzynią wypieków. Ozdób talerz, na którym je podajesz, ciepłym sosem owocowym, startą czekoladą lub kakao oraz miętą.


W ten sposób otrzymasz prosty, ale apetycznie prezentujący się sposób na deser, dodatek do kawy lub słodką przekąskę na wycieczkę. Obecnie, ten przepis na ciasto jest popularny pod nazwą Pleśniak. Wyrażając swoja opinię powiem, że nowa nazwa w ogóle mi się nie podoba- nie dostrzegam żadnych analogii z pleśnią.


Za to nazwa Kruszon ma swoje uzasadnienie. Deser wykonany jest z ciasta półkruchego z domieszką kakao, owocami oraz pianką z białek. Najpopularniejszym ciastem w moim rodzinnym domu, przygotowywanym przez moją mamę na zmianę z lamingtonem, zawsze było kruche ciasto pleśniak.


Ciasto pleśniak z owocami

Cudowny wypiek z najróżniejszymi owocami lub przetworami i bielutką, chrupką i słodką pianą. Internetem są przetwarzane zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa w celach marketingowych. Kolejnym przepisem, który sprawdziłam i chciałabym się z Wami podzielić jest przepis na ciasto pleśniak. Bardzo lubię to ciasto, a moja teściowa robi najlepsze jakie do tej pory jadłam. Dlatego wzięłam od niej przepis i dzielę się moimi efektami.


Nawet teściowa pochwaliła :). Jedną z takich potraw, a właściwie wypieków, jest ciasto królewskie. Długo nie mogłam znaleźć przepisu, aż okazało się, że to, co w naszym domu nazywało się ciastem królewskim, dla większości jest pleśniakiem. Skubaniec - kruche ciasto z owocami.


Pleśniak, to ciasto wypełnione owocami, warstwowe, z delikatną pianką i charakterystyczną kruszonką. Mąkę wymieszać z cukrem pudrem, cukrem wanilinowym, proszkiem do pieczenia i pokrojonym na małe kawałeczki zimnym masłem. Zagnieść ciasto kruche (na stolnicy siekając składniki lub mikserem - mieszadłem, ewentualnie ręką rozdrabiając składniki na małe okruszki ciasta), na koniec dodać żółtka i połączyć składniki w jednolite ciasto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty