Leczo to jedno z moich najukochańszych dań. Jednogarnkowe, sycące, z dużą ilością warzyw, ale też z mocną mięsną nutą. Bardzo męskie danie ;) Występuje w wielu odmianach, a dziś prezentuję przepis na jego najbardziej tradycyjną wersję.
Już w weekend obiecany post o mojej węgierskiej, krótkiej wycieczce, a dziś kolejny przepis rodem z węgierskiej kuchni. Nie każdy jednak kojarzy je z Węgrami, dla wielu z nas to podstawowe, polskie danie w czasach gdy na naszych działkach cukinia i kabaczek rosną jak szalone. Wybierz oryginalny przepis na prawdziwe leczo węgierskie i przygotuj je w domu. Papryka, słonina, pomidory i kiełbasa wystarczą, by leczo było znakomite.
Alma leczo doprawiała słodką czerwoną i wędzoną papryką oraz cząbrem, tymiankiem i oregano. Zgapiłam to od niej, choć tak naprawdę ona bardzo chętnie podzieliła się przepisem. Węgierskie leczo przygotowuje się na smalcu.
Nie trzeba się tego bać, warto zaryzykować, bo leczo bardzo zyskuje na smaku. Leczo jest dobre jako jednodaniowy sycący obiad lub w mniejszych ilościach jako późne śniadanie, treściwa kolacja, a nawet jako jedna z kilku potraw serwowanych na imprezie. Leczo (Lecso) dla wielu cudzoziemców jest obok gulaszu synonimem węgierskiej kuchni. Czy znacie taką wersję przepisu na leczo?
Leczo z cukinią, pieczarkami i bakłażanem, doprawione suszonym oregano. Przykład dania, do którego możemy wykorzystać sezonowe letnie warzywa, także wtedy gdy nie mamy za bardzo innego pomysłu co z nich przygotować. Leczo można zawekować i przechować na później, można też przełożyć do woreczków i zamrozić.
Oryginalny przepis na leczo pochodzi z Węgier i opiera się na kiełbasie, pomidorach i papryce. Ale ty możesz dodać do niego dosłownie wszystko: cukinię, kiszone ogórki, pieczarki a nawet kotlety sojowe. Sekretem tego dania jest kminek, oraz papryka karmelizowana na smalcu - to połączenie.
Przepis na oryginalny, węgierski gulasz wołowy. Jednak polski wariant jest nieco inny od pierwowzoru. Tym razem proponujemy wrócić do korzeni i podajemy przepis na węgierskie leczo z kiełbasą i czosnkiem! Langoszy nie sprzedawało się wtedy w budkach. Ale zjadłem ich w tamtym czasie, robionych przez przyjaciół Węgrów w ich domach, chyba z wagon :) Przepisu nie znałem do dziś, a nawet o langoszu zapomniałem.
Aż natknąłem się na niego tu. W tym tygodniu zrobię go sam osobiście. Z czym, jeszcze nie wiem.
Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na klasyczne leczo węgierskie. Mocno paprykowe, prawdziwe intensywne w smaku węgierskie leczo. Jest łagodne, więc jeśli chcesz ostrzej - możesz przyprawić. Leczo węgierskie - sposób przygotowania: Obierz cebule, przetnij na połówki, pokrój na desce w dość grube półplasterki. W większym garnku rozgrzej olej, wrzuć cebulę, odrobinę ją posól.
Mieszając, smaż ze min, po czym ustaw mały płomień i przykryj garnek. Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować! Sekretem dania jest to, że wszystkie składniki duszą się we własnym sosie powoli, i nawzajem przenikają się ich smaki.
W naszej wersji bogracz węgierski opiera się na wołowinie, którą należy przyprawić mieszanką Fix Leczo Knorr oraz ziemniakach, które wrzucasz surowe do gulaszu. Od dawna szukałem przepisu na oryginalny węgierski gulasz, czyli gulyás. Okazuje się, że takowy nie istnieje, bo co Węgier, to przepis.
Ale nie jest to przynajmniej przepis polski, a. Ten przepis jest prawie klasyczny, prawie węgierski. Prawie – bo trochę bogatszy niż podstawowy oryginalny przepis, gdzie leczo to po prostu coś na kształt gulaszu z pomidorów i papryki, z dodatkiem wędzonej słoniny i cebulą z dużą ilością papryki w proszku. Kuchnia naszych węgierskich braci to coś więcej niż osławione leczo.
Z artykułów obecnych w naszym sklepie możecie stworzyć oryginalny gulasz węgierski, halasze, tokań czy borjupaprikas. Tak – wypowiadając te nazwy można sobie połamać język. Aromatyczny i esencjonalny gulasz wieprzowy doprawiony dużą ilością mielonej papryki, z dodatkiem marchewki, papryki i podsmażonych pieczarek. Budapeszt można podzielić na dwie części przedzielone rzeką Dunaj – Budę i Peszt. Wspomniana hala znajduje się właśnie w tej drugiej tuż przy Moście Wolności i jest największym zadaszonym targowiskiem w węgierskiej stolicy.
Bogracz ma konsystencję zupy gulaszowej i podczas przygotowywania trzeba o tym pamiętać, żeby nie rozwodnić tej pysznej potrawy, jaką jest bogracz. Gdy już nam wyjdzie to niebo w gębie, nasi baratankowie z Węgier mają nosa do jedzenia. A więc do dzieła, oto przepis na bogracz. Na Węgrzech gulasz podaje się z kluseczkami z lanego ciasta, w Polsce najchętniej jest jadany z ziemniakami. Obiad dla całej rodziny gotowy w zaledwie godzinę.
Wypróbuj nasz przepis na pyszny gulasz węgierski. Przepisy na leczo klasyczne – węgry w wyszukiwarce kulinarnej - przynajmniej idealnych przepisów na leczo klasyczne – węgry. Znajdź sprawdzony przepis z Mikserem Kulinarnym!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.