Pamiętajmy, że leczo jest typem dania, które świetnie się wekuje. Sprawdź przepis na leczo z parówek! Parówki pokrój w plasterki o grubości ok. Pieczarki pokrój w plasterki i podsmaż na tłuszczu.
Cebulę pokrój w kostkę, podsmaż na pozostałym tłuszczu na złoty kolor. Przecier pomidorowy rozpuść w wodzie, dodaj do usmażonej cebuli, chwilę pogotuj. Dodane przez kajanawakacjach w: Tylko o kuchni. Jak się mrozi to robi się ciapowata papryka,a ja gustuję w sprężystej i nie rozgotowanej. Leczo to jedno z moich najukochańszych dań.
Jednogarnkowe, sycące, z dużą ilością warzyw, ale też z mocną mięsną nutą. Bardzo męskie danie ;) Występuje w wielu odmianach, a dziś prezentuję przepis na jego najbardziej tradycyjną wersję. Dzięki pieczarkom leczo zyskuje aromat grzybów, a smak dania staje się nieco łagodniejszy. To bez wątpienia pyszne i szybkie danie, którym ugościsz nawet największych smakoszy. Leczo można przygotować w wielu wersjach smakowych.
Leczo, które chcę Wam pokazać szykuję na oleju a nie na smalcu, za to dodaję do niego symboliczną ilość kiełbasy. Kiełbasę w leczo można też zastąpić parówkami lub też kawałkami wędzonego boczku. Witam serdecznie, chciałabym zaproponować przepis na leczo z papryką i kiełbasą. Leczo jest bardzo smaczne i proste w przygotowaniu.
Jeżeli nie przepadamy za mięsem, to możemy przygotować. Jest to danie jednogarnkowe, bardzo sycące, z dużą ilością warzyw, ale także z mocnym akcentem mięsnym. Doskonałe i pożywne danie z parówkami, z użyciem produktu WINIARY POMYSŁ NA… chłopski garnek. Dodajemy jedynie kapustę, ziemniaki, pieczarki, a także podsmażony boczek do smaku i otrzymujemy aromatyczny garnek z parówkami chilli. W sezonie na paprykę wekuję sobie paprykę z pomidorami na leczo.
Potem to już tylko robić. Idealne na lekki letni posiłek leczo z cukinią i kiełbasą będzie jednocześnie pożywne i szybkie do wykonania. To doskonały sposób na obiad na dwa dni, a więc propozycja dla tych, którzy nie mają ochoty spędzać w kuchni zbyt wiele czasu. Domowy przepis na leczo Domowe leczo, to pomysł na danie, które smakuje jako dodatek do pieczywa, ziemniaków, placków ziemniaczanych lub jako danie główne.
Leczo z parówkami Czas przygotowania: min. Leczo polecam robić w dużej ilości, nadmiar można zawekować i zjeść innego dnia. Kalarepkę w dużą kostkę pokroić. W rondlu rozgrzać olej i wrzucić cebulę i kalarepkę.
Następnie wlać około ¼ szklanki wody i dusić warzywa. W między czasie papryki pozbawić nasion i pokroić w średniej wielkości kostkę. Dodajemy pokrojone na małe kawałki papryki i cukinię, parówki, wlewamy koncentrat pomidorowy i wrzucamy kostki rosołowe.
Wszystko zalewamy wodą i dusimy do miękkości. Nadszedł czas na leczo - potrawę kojarzoną z Węgrami, ale bardzo chętnie przygotowywaną także w środkowej i wschodniej Europie. Leczo czyli warzywny misz-masz z dodatkiem najczęściej. Składniki: słoik papryki konserwowej Zobacz więcej.
Obserwuj bloga Obserwujesz bloga Kuchenne zapiski. Zapiekanka gyros na INTERIA. Gdy woda zagotuje się z parówkami, zmniejszam gaz do minimum tak, aby nie bulgotała, ale, była wrząca.
Trzymam parówki około minut w wodzie. Dotykam, gdy są twardawe. Zdejmuję garnek z ognia a parówki zalewam zimną wodą, kilka razy podmieniam wodę, aby zupełnie schłodzić parówki. Już w weekend obiecany post o mojej węgierskiej, krótkiej wycieczce, a dziś kolejny przepis rodem z węgierskiej kuchni.
Nie każdy jednak kojarzy je z Węgrami, dla wielu z nas to podstawowe, polskie danie w czasach gdy na naszych działkach cukinia i kabaczek rosną jak szalone. Pikantne leczo ze schabem i cukinią - poznaj najlepszy przepis. Robiłam leczo z parówkami (też mieso) zapasteryzowałam i nic się nie. Zawsze jadłam z parówkami w tej zupie.
Mozna zrobic tez bez miesa dodajac np. Na obiad zwykle podają z ryżem. Leczo o wiele lepiej smakuje, jeśli wbijemy do niego jajka i pomieszamy aż się zetną. Do ryżu bardziej jednak pasuje odmiana bez jajka. Smaczne jest też, jeśli na początku.
Przepisy na leczo z cukinią i pieczarkami w wyszukiwarce kulinarnej - przynajmniej idealnych przepisów na leczo z cukinią i pieczarkami. Znajdź sprawdzony przepis z Mikserem Kulinarnym! Na straganach dostępne są dwie odmiany fasolki szparagowej: żółta, delikatniejsza w smaku, oraz zielona – bardziej wyrazista. Można ją dodawać do sałatek, zup, gulaszów, a także gotować i zapiekać.
Właściwości zdrowotne fasolki szparagowej są zaś imponujące.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.