Obowiązkowo z dużą mięsną wkładką żur śląski podawany jest na co dzień i od święta. Zobacz, jak przygotować sprawdzony przepis na Żurek śląski. Wydrukuj lub pobierz PDF z przepisem.
Tylko, że to nie jest przepis na tradycyjny żurek Śląski i wcalę się nie zdziwię jak przepis dodawał ktoś, kto ze Śląskiem nie ma nic wspólnego. Po pierwsze do żurku śląskiego dodaję się białą kiełbasę i nie podsmaża tylko wrzuca w całości jeszcze za nim dodaje się zakwasu. Dania główne Bigos z kiszonej kapusty i grzybami - na golonce. Polecane przepisy: żurek śląski na golonce Zobacz więcej. Całość mieszamy, gotujemy około minut.
Odpowiednio kwaśny, doprawiony czosnkiem i majerankiem. W naszej rodzinie pojawia się bardzo często, zwykle jako sobotni obiad albo na Wielkanocnym śniadaniu, Najlepszy jest żurek na domowym zakwasie, dlatego często przygotowuję zakwas na zapas i trzymam go w lodówce. Jeden z moich sposobów na żurek min średnie przystępne. Dobrym wariantem będzie podanie ich w formie purée.
Zwyczajowo podaje się ją na wielkanocne śniadanie, ale będzie stanowiła także pyszny codzienny obiad. Dzięki dodatkowi ziemniaków oraz kiełbasy żurek może być serwowany jako danie jednogarnkowe. Poniżej znajdziecie podstawowe rodzaje zupy oraz opcję podawania żurku w chlebie. Większy kawałek boczku wkładamy do garnaka zalewany 2-litra wody i gotujemy na średnim ogniu min. Klsyczny Żurek - tradycyjna polska zupa, którą podaje się na co dzień lub też na Wielkanoc, ugotowana na bogatym wywarze mięsnym z dodatkiem białej kiełbasy i boczku.
Po tym czasie do boczku dodajemy ziemniaki gdy będą pół miękkie dodajemy kiełbasę. W czasie gotowania się ziemniaków i kiełbasy mniejszy kawałek boczku kroimy w kostkę i rumienimy na patelni razem z cebulą. Gdy ziemniaki będą już miękkie dodajemy boczek z cebulką.
Wyślij przepis Żurek śląski. Składniki potrzebne na przepis na żurek to między innymi zakwas który może być zrobiony we własnym zakresie lub kupczy który jest także bardzo dobry pod względem smakowym i odżywczym. Przepisy, jak zrobić - Smaker. Boczek kroimy w kostkę i smażymy na patelni z drugą drobno pokrojoną cebulą, dodajemy do wywaru. Ziemniaki kroimy w kostkę i również dodajemy do wywaru.
Ja swój żurek podaję bez śmietany, czysty. Gdy są już miękkie odcedzamy i ugniatamy na puree. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oliwie z oliwek, aż się zrumieni. Dzięki za informację, poczytam sobie jeszcze o tych dwóch zupach. Dodajemy ją do ugniecionych ziemniaków i mieszamy.
Dla mnie żur jest cięższy w smaku, subiektywna opinia. Aby zrobić zakwas do żuru i żurku potrzebujesz mąki żytniej, najlepiej typ. Zakwas podstawowy na żur oraz żurek szykuję się tak samo. Bardzo ważny jest też czosnek, ponieważ ma działanie bakteriobójcze i przyspiesza proces fermentacji zakwasu. Zakwas żurku: Na kilka dni przed planowanym gotowaniem żuru należy przygotować zakwas-podstawowy składnik żurku.
Tradycyjną wersją jest popularny na Śląsku żur sewierski, gotowany na gęsich podrobach. Drobno pokroić obrane dwa średniej wielkości ząbki czosnku, dodać do garnka (słoika). Popularne jest gotowanie żurku na białej kiełbasie, wędzonym boczku, żeberkach albo szynce. Wigilijny żurek, popularny między innymi w Małopolsce powstaje na bazie wywaru grzybowego, który nadaje mu intensywny grzybowy aromat oraz ciemną barwę.
Widziałam w książkach o kuchni polskiej przepisy na żurek na mleku, więc też ciężko stwierdzić jak powinien wyglądać „prawdziwy żur”. Pewnie każde domostwo ma swój niepowtarzalny przepis, więc i ja podzielę się z Wami moją recepturą. DoradcaSmaku - ten przepis cieszy się popularnością, sprawdź.
Warto poznać sprawdzony przepis na tę potrawę i zaskoczyć nią wszystkich gości. Zapewnią to wysokiej jakości składniki, dzięki którym zupa nie będzie miała żadnej konkurencji. Do garnka wlać wodę,wrzucić kość wędzoną,liść laurowy,ziele angielskie.
Boczek,kiełbasę,cebulę,pokroić w kostkę,podsmażyć na patelni dodać do wywaru. Wlać zakwas i ponownie zagotować. Pozostawić jeszcze przez minut na małym ogniu. Czosnek drobno posiekać wrzucić do zupy,doprawić do smaku solą,pieprzem,majerankiem. Chwilę gotujemy, aż smaki przegryzą się.
Zupę gotuję na wędzonych kościach wieprzowych (możecie użyć żeberek aby było więcej mięsa), dodaję kiełbasę (białą i wiejską - wędzoną), oraz żurek - zakwas. Na samym końcu zabielamy zupę śmietaną wymieszaną z mąką (mąkę można pominąć) i kilkoma łyżkami płynu z żurku. Wywar gotuję na warzywach.
Polecam Wam ten prosty i intuicyjny przepis na pyszny świąteczny żurek!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.