czwartek, 14 maja 2015

Co dodajemy do lecza

Leczo - danie proste i smaczne. Zobacz, jak zrobić leczo. Przepisy na leczo są różne. Tradycyjne leczo składa się z pomidorów, papryki, cebuli i kiełbasy.


Niektórzy lubią dodać do lecza. Jakie dodatki, przyprawy i zioła do leczo Bazą leczo jest świeża papryka i wyrazista w smaku cebula. Jedną z głównych przypraw jakie stosuje się do leczo jest papryka w proszku lub świeża - ostra. Jednogarnkowe, sycące, z dużą ilością warzyw, ale też z mocną mięsną nutą.


Bardzo męskie danie ;) Prezentuję przepis na klasyczne węgierskie leczo. Cukinię obieramy i wydrążamy, a uzyskany miąższ kroimy kostkę. Mieszamy od czasu do czasu, pilnując, by się nie przypaliło. Po tym czasie do lecza dodajemy pokrojoną cukinię i uzupełniamy wodę (około 1ml). Dusimy jeszcze około minut.


W 1ml gorącej, przegotowanej wody rozpuszczamy bulion warzywny i dodajemy do lecza razem z koncentratem pomidorowym. Na tą samą patelnię wrzucamy pieczarki, podlewamy niewielką ilością wody i podgrzewamy( nie smażymy!) często mieszając, aby wyparowała z nich woda. Wrzucamy je do reszty składników. Witam, proszę Was o przepisy na leczo.


Zamierzam dzisiaj zrobić, takie z cukinią (nie wiem czy ona się nadaje do lecza?). Dodajemy obrane i pokrojone pomidory, oraz przyprawy. Poradźcie mi dziewczyny jak Wy robicie, co dodajecie. Myjemy i kroimy pomidory – wrzucamy do garnka (niektórzy usuwają skórki przed dodaniem do lecza) Gdy już papryka trochę zmięknie dodajemy umytą i pokrojoną w grubą kostkę cukinię (jeśli skórka jest cienka, nie trzeba jej obierać, będzie zdrowsza, i ładniej będzie wyglądała – nie rozgotuje się na ciapę).


Otóż dobrze jest dodać dwa… ogórki kiszone. Ich kwaśność świetnie podkreśla wszystkie inne smaki – słodycz papryki czy ostrość przypraw. Naprawdę gorąco polecam! Ale trzeba pamiętać, że dodajemy je na sam koniec, kiedy już wszystkie warzywa są odpowiednio miękkie, bo kwas z ogórków hamuje gotowanie! Orkisz gotujemy około minut w osolonej wodzie.


Zalewamy wszystko bulionem i dusimy przez kilka minut, gdy bulion się zredukuję dodajemy kilką łyżek puree brokułowego tak aby zachować cały czas konsystencję lecza. Idzie jesień i tego nie da już się nie zauważyć. Szybciej robi się ciemno, wieczory są chłodne, a noce zimne. W poniedziałek zaczyna się wrzesień i moje dziecko idzie pierwszy raz do szkoły.


Pikantne leczo z cukinią to moja propozycja na deszczowe i chłodne dni. Idealnie rozgrzewa, jest sycące oraz aromatyczne. Jeżeli natomiast nie przepadacie za ostrymi potrawami, dodajcie do lecza mniej ostrej papryki.


Przy przygotowaniu lecza z cukinii należy pamiętać, aby go nie przegotować. Gdy kasza jest rozgotowana, dodajemy dużą łyżkę masła klarowanego lub oleju kokosowego. Blendujemy na jednolitą masę. W osobnym garnku podduszamy pokrojone razem ze skórką jabłka, przyprawiamy cynamonem i odrobiną kurkumy.


Kasze podajemy z jabłkami, można też przystroić granatem czy innym ulubionym owocem. Doprawiamy pieprzem, oregano oraz papryką w proszku. Gorące leczo przekładamy do wyparzonych słoików. Zakręcamy i pasteryzujemy ok. Przed podaniem do lecza możemy dodać podsmażoną kiełbasę.


Do przygotowania lecza według pięciu przemian potrzebować będziemy: kilku kropel octu winnego, garści pestek dyni, dwóch łyżek oliwy z oliwek, cebuli, kilku łyżek zimnej wody, czterech dojrzałych pomidorów, kilku łyżek czerwonego wina, dużej cukinii lub kabaczka, małej kalarepy, łyżki soli, zielonej papryki i lubczyku. Już tylko chwilę, do czasu ugotowania się pomidorów. Kolejno dodajemy pokrojoną cukinię, pieczarki i posiekany lub wyciśnięty czosnek. Wszystko mieszamy i doprawiamy według własnego gustu. Warzywa przekładamy do garnka w którym mamy już mięso, dodajemy passatę i podlewamy wodą.


Dynia dodana do lecza nadaje mu słodyczy – osobiście, ta wersja bardzo przypadła mi do gustu. Do dania dodałam dość dużo pieprzu oraz ostrej papryki. Kiełbasę kroimy w drobną kostkę, podsmażamy na patelni i dodajemy do lecza. Cukinie kroimy na pół, łyżką wybieramy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Dosypujemy ostrą paprykę w proszku, mieszamy i dusimy jeszcze ok minut.


Od czasu do czasu mieszamy. Po wyparowaniu płynu, wrzucamy kabanosy pokrojone w plasterki i czosnek. Gdy się zeszkli dodajemy kiełbaskę pokrojoną w półksiężyce, a po ok. Wszystkie składniki podsmażamy co jakiś czas mieszając.


Teraz czas na pomidorki z puszki, które będą bazą dla naszego lecza oraz przyprawy tj. Dolewamy do lecza około pół szklanki wody. Danie z podanych składników wystarcza na dwie głodne osoby lub cztery średnio głodne #128578; Smacznego. Wrzesień to najlepsza pora na przygotowanie lecza - szczególnie po naszym corocznym pobycie na Węgrzech, skąd przyjeżdża pyszna papryka i pasta Eros Pista - diabelnie ostra, którą dodajemy do czego się da ! Papryki kroimy w kostkę i dorzucamy do pieczarek- dusimy do minut.


Do lecza dodajemy mięso - dusimy chwilkę i podajemy z pieczywem. Przesmaczne leczo z wkładką w postaci pulpecików gotowe. Chwilę smażymy, dodajemy paprykę pokrojoną w paski i dusimy około minut, dodajemy cukinię i pomidory pokrojone w kostkę.


Kostkę sojową zalewamy gorącą wodą i trzymamy pod przykryciem około minuty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty