wtorek, 5 maja 2015

Przepis na rosół wołowy

Rosół wołowy Rosół wołowy jest tradycyjnym daniem kuchni polskiej. Moja mama często gotowała rosół wołowy, tata jadał potem mięso z chlebem i musztardą. Pyszny domowy rosół wołowy. Niektórym nie przeszkadza, jak rosół wyjdzie mętny, ale odbieram to jako osobistą porażkę.


Na szczęście niezwykle rzadko zdarza mi się, aby właśnie taki wyszedł. Jeżeli rosół jest zbyt wodnisty, to gotuję dalej bez przykrycia, aby nadmiar wody odparował. Taki rosół po schłodzeniu w lodówce zamienia się w galaretkę :) Jeżeli wywar jest zbyt mocny, można go rozcieńczyć.


Rosół podaję z cienkim jajecznym makaronem, kawałkiem ugotowanej marchwi i posypuję posiekaną natką pietruszki. Rosół to tradycyjna polska zupa podawana z kluseczkami i makaronem. Rosół z kurczaka to wywar z kurczaka oraz warzyw, gotowany na małym ogniu. Oprócz mięsa kurczaka dodaję się do niego podroby oraz kawałek wołowiny.


Przepis na rosół wołowy

Warto wiedzieć, że rosół wołowy jest przez smakoszy uznawany za znacznie bogatszy w smaku od tego, jaki powstaje na bazie mięsa drobiowego, nie jest przy tym bardzo tłusty, ma klarowną strukturę i piękny kolor. Gotuj go powoli na kawałkach antrykotu lub szpondra wołowego. Do smaku dodaj kawałki wieprzowej szynki. Długo gotowany na dobrej wodzie rosół wołowo-drobiowy to potrawa naprawdę odświętna. Rosół domowy Mój rosół przeważnie jest wołowy bądź wołowo - drobiowy.


Nie przepadam za rosołem wyłącznie drobiowym, tak jak nie przepadam za mięsem z kurczaka, ale inni lubią, więc gotuję. Niezależnie od tego jakie mięso na rosół wybierzemy, powinno być dobrej jakości. Mięso umyć ,zalać l zimnej wody ,doprowadzić do wrzenia i zmniejszyć ogień. Usunąć szumowiny i pianę.


Dodać oczyszczone i oskrobane warzywa ,sól ,pieprz ziarnisty ,liść laurowy i ziele angielskie. Do gotującej się wody,wsadzamy umyte mięso,liśc laurowy,ziele angielskie i gotujemy na niewielkim ogniu przez ok min,od czasu do czasu ściągając szumowiny. Gotujemu na bardzo małym ogniu(tak aby sie niezagotował) następne min. Marchewkę, korzenie selera i pietruszkę obierz i opłucz. Z pora i cebuli usuń zewnętrzne warstwy i dokładnie wymyj.


Mięso i warzywa przełóż do dużego garnka i zalej taką ilością wody, by przykryła mięso i warzywa. Rosół z kury jest obowiązkowym daniem na każdej ważnej uroczystości i podstawą niedzielnego obiadu w większości polskich domów. Ugotowanie pysznego rosołu to sztuka, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tajemnica aromatycznego rosołu tkwi w doborze mięsa. Im lepszej jest ono jakości, tym rosół będzie smaczniejszy.


Zawsze możesz ugotować więcej zupy i zagotować ją w słoikach. Sposób przygotowania: Wołowinę wraz z kością włóż do dużego garnka, zalej zimną wodą i posól. Najlepsze części mięsa na rosół wołowy to: łata wołowa, szponder, pręga wołowa, goleń lub mostek. Cebulę obierz i opal, to samo. Można też dodać do niego kości szpikowe, jednak sprawi to, że rosół będzie gotował się jeszcze dłużej.


Dobrze, aby w mięsie przeznaczonym na rosół wołowy była kość i nieco tłuszczu. Nadadzą potrawie intensywniejszy smak. I na koniec - to nie jest Boże broń, krytyka, tylko wymiana doświadczeń, bo każda gospodyni ma swój przepis na najlepszy rosół niedzielny.


Domowy bulion jest aromatyczny, esencjonalny i pełen wartości odżywczych. Dobrze jest mieć przygotowany bulion wcześniej, aby oszczędzić sobie czas przy przygotowaniu wybranego dania z jego użyciem i aby nie sięgać po gotowe kostki rosołowe. Przepis na bulion wołowy.


Oceń przepis aby doradzić innym! Bulion wołowy stanowi podstawę wielu zup, np. Gotowanie bulionu to dobre zajęcie na jesienne dni — zapach wywaru jest zapowiedzią pysznego obiadu i wspólnego biesiadowania, w kuchni czuje się ciepło i rośnie apetyt na coś smakowitego :-) Domowy bulion.


Przepis na rosół wołowy

Postawić na małym ogniu i tak ustawić temperaturę, by mięso wolno się gotowało. Każdy kto próbował zrobić rosół, ma już swój sposób. Podaję tradycyjny przepis mojej babci na wołowy rosół.


U nas najchętniej jadało się go z makaronem swojej roboty (przepis znajdziecie tu) lub z pasztecikami z mięsem. Prawdziwych smakoszy tej wodnistej zupy nie muszę przekonywać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty