Do jej przygotowania potrzeba tylko owoców pigwy, cukru i spirytusu (). Podajemy prosty przepis na pigwówkę na spirytusie. Pod względem popularności ustępuje, chyba tylko nalewce wiśniowej, czy śliwkowej.
Nie wiesz jak zrobić sprawdzoną nalewkę z pigwy? Zetrzyj owoce, zalej alkoholem, a następnie zlej i połącz z cukrem i miodem. Odstaw zlaną nalewkę na około miesiące. Sprawdź sprawdzone przepisy na Polki.
Owoc pigwy ma sporo zdrowotnych właściwości. Jest dobry na kaszel, przeziębienie czy grypę. Tymczasem smak owocowego trunku polubią nawet wybredni smakosze.
Niestety owoce pigwy nie nadają się do jedzenia na surowo, ale. Owoce pigwowca myjemy, kroimy na ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne. Innym sposobem jest starcie owoców na tarce o grubych oczkach. Wtedy nie musimy wcześniej kroić i pozbawiać owoców nasion. Pokrojone lub starte owoce wrzucamy do gąsiora lub dużego szklanego słoja, zasypujemy cukrem.
Pigwówka ‐ domowa nalewka – przepis: Owoce pigwy dokładnie myjemy. Nie trzeba ich obierać, wystarczy pokroić w ćwiartki i usunąć gniazda nasienne. Następnie kroimy je w cienkie plasterki. Owoce układamy w dużym słoju lub dwóch słoikach (u mnie jeden miał litra, a drugi nieco ponad litr), zasypujemy cukrem i potrząsamy.
Ma piękny bursztynowy kolor. Znana jest nie tylko ze swojego wybornego smaku, ale także z leczniczych właściwości. Pita w niewielkich ilościach wzmacnia odporność oraz pomaga zwalczać stany zapalne gardła i początki przeziębienia. Ponoć jest ona najpopularniejsza zaraz po nalewce wiśniowej, ale kupienie pigwy w sklepie graniczy z cudem. I właśnie zakup owoców był dla mnie największym problemem, bo polowałem na pigwę przez kilka tygodni.
To dzięki wyjątkowemu aromatowi, pięknemu, złotemu kolorowi oraz niepowtarzalnemu, słodko-kwaśnemu smakowi. Pigwę myjemy, odsączamy i drobno kroimy. Wkładamy do dużego słoja i zalewamy wódką. Odstawiamy na słoneczne miejsce na tygodni. Po tym czasie zlewamy nalewkę do butelki, dobrze zamykamy.
Owoce zasypujemy cukrem, pozostawiamy do całkowitego rozpuszczenia cukru, co pewien czas wstrząsamy słojem. Staropolska nalewka z pigwy - Przepis na Staropolska nalewka z pigwy. Korzystając z owoców jesieni postanowiłam zrobić rozgrzewającą i jakże bogatą w wit. Napoje Pyszna nalewka pigwowa, idealna na jesienne wieczory. Na dobre rzeczy - tak w życiu, jak i kuchni - warto poczekać trochę dłużej.
Kiedy zabierzemy się już za obróbkę owoców pigwy, by powstała nalewka pigwowa, pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, jest usunięcie pestek – zawierają one kwas pruski, który jest trujący. Co prawda w niewielkich dawkach nie jest on niebezpieczny dla człowieka, ale może powodować migrenę lub niestrawność. Jednak choć część z nich warto zebrać i wykorzystać na przetwory z pigwowca, takie jak syrop czy wyśmienita i chwalona nalewka z pigwowca. Jako bogate źródło witaminy C, owoce pigwowca śmiało mogą też zastąpić cytrynę, tak często dodawaną do herbaty.
Pigwowa nalewka nie może się nie udać - zwłaszcza z naszym przepisem! Koniecznie ją przetestuj - jest po prostu pyszna! Przygotuj ją razem z nami. W tym filmiku opowiemy Wam zrobić nalewkę z owoców pigwy!
DODAJ PRZEPIS DODAJ PORAD. Propozycja na smaczną i aromatyczną nalewkę pigwową, doskonałą na zimowe wieczory. Działa również jak „miotełka”, ponieważ czyści je z toksyn i produktów ubocznych przemiany materii.
Nalewka rozgrzewa oraz dodaje sił. Dodatkowo rozgrzewa i wzmacnia organizm.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.