Coś ciepłego, sytego, domowego. Dzisiaj na moim stole stanie leczo z pieczarkami. Doskonale zdaję sobie sprawę, że leczo z pieczarkami jest może mniej popularne niż leczo z kiełbasą czy mięsem jako takim, ale jest zdecydowanie smaczne! U mnie wersja podstawowa, sprawdzona i pyszna. Leczo z cukinią i kiełbasą.
Kusi aromatem, cieszy oczy ferią. Spodobał Ci się ten przepis! Chcesz podzielić się swoją opinią? Sos pełen kolorowych warzyw i świetnie doprawionego mięsa przywróci dobry nastrój podczas jesiennej aury. Rozgrzewa swoim bałkańskim charakterem w polskim wydaniu.
Prosty w przygotowaniu, sycący i aromatyczny. Jest dużo odmian leczo, jedną z nich jest leczo z dodatkiem cukinii. Tym razem wykonana przez mojego męża:) Musimy korzystać z niskich cen warzyw i rozkoszować się ich smakiem póki są. Do przygotowania leczo z kiełbasą używam wszystkich sezonowych warzyw.
Jest na Węgrzech tym, czym w Polsce bigos :) Smak leczo znam od dzieciństwa i od zawsze po prostu uwielbiam tą potrawę. Są w nich papryki, najczęściej czerwone, ale mogą być również w innych kolorach lub cały miks kolorów. Już dawno zagościło na stałe w kuchni polskiej i warto w sezonie na paprykę nacieszyć się jego smakiem. Dodane przez mysz2w: Tylko o kuchni. Na stronie mam także przepis na leczo z cukinią z dodatkiem mielonego mięsa zamiast kiełbasy, to dobra opcja dla tych, którzy niekoniecznie przepadają za kiełbasą i wybierają chude mięso.
W wersji mięsnej przygotowywane z dodatkiem wędzonego boczku lub wędzonej słoniny. Myślę, że to jedno z dań, które obowiązkowo powinnyśmy szykować latem. Moje leczo z kiełbasą i cukinią szykuje się błyskawicznie.
To też bardzo proste do zrobienia danie jednogarnkowe, więc masz też mniej zmywania. To mój ulubiony i szybki przepis na leczo z kiełbasą i dodatkiem czterech podstawowych warzyw. Przedstawiamy kilka przepisów na. To wyjątkowo proste i pyszne danie, którego przygotowanie nie zajmuje długo. To danie pełne kolorowych, dojrzałych warzyw, które o tej porze roku smakują najlepiej.
W Polsce przywykło się stosować składniki nie występujące w klasycznej wersji leczo, ale dodatek cukinii czy pieczarek jest moim zdaniem jak najbardziej wskazany. Dla Węgrów jest mniej więcej tym, czym dla nas bigos. U nas znajdziesz przepis na leczo z cukinią oraz przepis na leczo z kiełbasą.
W głębokiej patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojoną kiełbasę i podsmażamy, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i jeszcze przez chwilę podsmażamy. Najpierw podsmażamy kiełbasę, później dodajemy po kolei cebulę, paprykę, całość smażymy kolejne min. Kiełbasę, cukinię, cebulę i paprykę na leczo z cukinią kroimy w kostkę.
DoradcaSmaku - ten przepis cieszy się popularnością, sprawdź. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę warzywa: pieczarki, paprykę i cukinię. Jeśli leczo jest za gęste, dolej pół szklanki wody. Pieczarki oczyść i pokrój w ćwiartki, cukinię pokrój w półplasterki, dodaj do garnka z papryką. Całość zalej passatą, gotuj około minut.
Prezentujemy przepis na leczo z cukinią. Za co najbardziej lubię leczo? Jeśli znacie inne przepisy na leczo, napiszcie je w komentarzach. Jak zrobić leczo z kiełbasą i pieczarkami x-news.
Paprykowe leczo z kiełbasą, pieczarkami i fasolką szparagową Czas Smakosza. Węgrzy, przygotowując leczo, duszą warzywa na smalcu. Za mało mięsa w przepisie? Dodaj pokrojoną w kostkę cienką kiełbasę i wrzuć na patelnię razem z boczkiem. To będzie prawdziwa kulinarna uczta!
Dla mnie leczo z kiełbasą jest idealne na jesienną pogodę, ale nie odmówię go sobie również latem. My zawsze jemy leczo w dużych miseczkach z kromką chleba. Zamień lecz z cukinią na leczo z kiełbasą i boczkiem.
Każdą gorącą łyżkę sycącego leczo zajadam z ogromną przyjemnością i za każdym razem, gdy widzę dno miseczki, czuje rozczarowanie, że to koniec. Na blogu króluje mój ulubiony przepis na leczo z cukinią, jednak już od jakiegoś chodziło mi po głowie przygotowanie przygotowanie tego dania według tradycyjnej węgierskiej receptury. Witam serdecznie, chciałabym zaproponować przepis na leczo z papryką i kiełbasą.
Jeżeli nie przepadamy za mięsem, to możemy przygotować. W Polsce przywykliśmy do stosowania sporej ilości dodatków, które wbrew powszechnej opinii nie są składnikami stricte węgierskiego przepisu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.