poniedziałek, 11 września 2017

Zakwas do chleba przepis

Przepis na zakwas żytni do pieczenia chleba. Przed dokarmieniem zakwas wyjmuję z lodówki i czekam około godziny aż się ogrzeje, następnie dokarmiam i zostawiam na wierzchu aż „przerośnie” i zacznie opadać, może nawet całkiem opaść i wtedy chowam z powrotem do lodówki. W przeciwieństwie do chleba kupowanego obecnie w piekarni, który po dwóch dniach już jest nieświeży, suchy czy traci smak).


Pamiętam swoje przemyślenia odnośnie zakwasu, zanim poznałam tajniki jego hodowli. Zrobienie domowego zakwasu wydawało mi się czymś nieprawdopodobnie trudnym i skomplikowanym. Uważałam, że jego wykonanie jest niczym mitologiczne syzyfowe prace, przynoszące jedynie wysiłek.

Jak nie dokarmiasz zakwasu to pewnie podczas każdego pieczenia chleba odkładasz część ciasta na następny raz? Kiedyś też przez jakiś czas miałam taki zakwas i raczej innego chleba niż ten, na który masz przepis na nim nie upieczesz… Ja próbowałam i niestety nie wychodziło i dlatego wyhodowałam swój „uniwersalny”. Po 3-im dokarmianiu piekę już chleb odejmując część zakwasu. Jest taka zasada, że im więcej zakwasu w słoiku, tym jest on bardziej głodny (duży zje więcej) więc najlepiej zakwas pracuje, jeśli jest go mało i dokarmiamy go większą porcją mąki i wody. Zobacz jak w kilka dni, w domowych warunkach wyhodować prosty zakwas na chleb.


Dodane przez kryska w: Tylko o kuchni. Super przepis, robię ten chleb raz w tygodniu przez kilka ostatnich miesięcy. Dzisiaj dodałam nasiona chia i słonecznik, moje ulubione połączenie.


Zakwas to proste połączenie mąki i wody.

Duży wybór przepisów na chleb na zakwasie. Domowe pieczywo na zakwasie. Prosty chleb pszenny, chleb orkiszowy, chleb 1 żytni, chleb wiejski, chleb powszedni, chleb wieloziarnisty. Aga mam problem, kiedyś robiłam Twój zakwas bez chleba w normalnym słoiku i wychodził super, a teraz jak na złość potrzebuję go na już dla mamy bo jest na chemii i już raz się zepsół.


W dzień robi się pianka i niestety do wylania. Daje wszystko tak jak w przepisie, stoi w ciemnym miejscu. Robiłem zakwas najpierw w słoiku,więc zmieniłem na garnek emaliowany,bo nie miałem jak docisnąć buraków. Teraz było wszystko jak należy i znowu to samo. Nie dodaje sķórki chleba,a zakwas trzymam na blacie kuchennym.


Wyrabianie chleba na swoim zakwasie wcale nie jest trudne. Po połączeniu mąki i wody, pierwszy zakwas do wypieku chleba będzie gotowy po 48h. Gdy macie już wyhodowany zakwas ale potrzebujecie większą jego ilość i chcecie go rozmnożyć, wystarczy dodać mąkę i wodę a następnie odczekać 12h.


Dodaj przyprawy oraz kromkę chleba na zakwasie. Słoik zakryj gazą aby docierało powietrze i zostaw w ciepłym miejscu na dni. Każdego dnia mieszaj zakwas łyżką aby zakwas nie. Uwierzcie lub nie, ale jest to przepis, który testowałem najdłużej ze wszystkich. Ponad rok piekę podobny chleb i zawsze coś mi nie pasowało.


Chciałem podzielić się z wami superdopracowanym przepisem i oto jestem – rok później. Kupiłam sobie porządną kamionkę i kiszę na duża skalę, ale u nas zakwas z buraków pijamy, a nie używam tylko do barszczu.

Poniżej przedstawiam przepis na zakwas z buraków do przygotowania około litrów kwasu buraczanego. Kto nie lubi gdy w domu unosi się zapach pieczonego chleba? Ja lubię… Znudzona kupnym pieczywem, zaczęłam swoją przygodę z domowym chlebem. Najpierw przygotowałam zakwas, później wyszukałam kilka prostych przepisów na chleb i do dzieła. Dziś podaję Wam przepis na żytni zakwas do chleba.


Robię to bardzo chętnie i staram się w miarę regularnie piec różne chleby, żeby nie popaść w zbytnią rutynę. A przepis na zakwas wygląda tak. Rezerwujemy sobie dni na jego zrobienie. Przyjmijmy, że zaczynamy w Poniedziałek tak aby w Niedzielę upiec chleb. SOBOTA MAMY GOTOWY ZAKWAS I MOŻEMY SIĘ WZIĄĆ DO ZROBIENIA NASZEGO PIERWSZEGO CHLEBA.


Wykonałam już z chlebów na zakwasie. Chlebki rosną przez całą noc. Wszystko wygląda tak jak pani pokazuje,do momentu pieczenia. Próbowałam już różnych sposobów.


Im dłużej pieke (ostatnio piekłam nawet godz.) a i tak w środku chleb. Po tym czasie, czyli wieczorem, przemieszać. Po kolejnych godzinach dokarmić, dolewając 1ml ciepłej wody i wsypując ponownie 1g mąki.


Wymieszać i ponownie odstawić. Po dniach zakwas jest gotowy do użycia. Nie wiem co z sola: z Dyrektorowego przepisu wynika ze nie do zakwasu lecz do chleba dodajemy. Zaczyn zostawiany z poprzdniego ciasta chlebowego ma w sobie sol, czy wiec teoretycznie mozna do zakwasu-startera dodac soli? Rozpoczęcie procesu – dzień pierwszy.


Słoik zostaw na godzin, aby zakwas się przerobił, potem go dokarm (łyżki mąki i trochę wody) i wstaw do lodówki. Jeśli w trzecim dniu zakwas jest płynny, dodajemy mniej wody do mąki, aby uzyskać gęstą konsystencję. Aby ją rozrzedzić – dolewamy zakwas, mieszamy i wlewamy całość do słoika.


Zakrywamy ściereczką, przewiązujemy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Jeśli zakwas mocno pracuje – wieczorem można go przemieszać i użyć do wypieków. Przykryj masę ściereczką i odstaw w ciepłym miejscu na godziny. W sumie zakwas rośnie przez dni. Czynność powtórz jeszcze razy.


Gotowy zakwas przełoż do dużej miski. Dodaj 5g mąki żytniej razowej i 5ml przegotowanej, ciepłej wody. Wodę zagotuj i odstaw do całkowitego ostygnięcia. Przygotowanie dania zakwas z buraków na barszcz świąteczny. Buraki obierz i pokrój na kawałki.


Do dużego słoja włóż buraki, cebulę, czosnek, kromkę chleba razowego, pieprz kolorowy, ziarenka ziela angielskiego i liście laurowe. Proces ich przygotowywania trwa znacznie dłużej niż chleba na drożdżach, lecz warto podjąć taki wysiłek. Niestety nastąpiły różne życiowe zawirowania i musiałam przestać piec, zakwas wylądował w koszu.


Teraz od miesięcy próbuję reaktywować pieczenie chleba, ale za każdym razem gdy nastawię zakwas z początku jest ok – tzn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty