Pyszne i proste pierniki! Zbliża się Boże Narodzenie podpowiadamy więc, jak przygotować pyszne pierniczki! Zobacz najłatwiejsze przepisy. Sprawdź, jakie składniki i ile czasu potrzebujesz.
Piernik – twarde ciemnobrązowe ciasto robione z mieszaniny mąki pszennej i żytniej, mleka, jajek, karmelizowanego cukru, miodu, mocno przyprawione cynamonem, imbirem, a czasem także goździkami, kardamonem, gałką muszkatołową, anyżem i lawendą. Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny. Przyprawa do piernika bogata jest w składniki rozgrzewające i poprawiające krążenie.
Można się nim po prostu posmarować. Na przykład stopy, ramiona. Wyjątkowo przydatne zimą. Masło ma również właściwości pielęgnacyjne – przyspiesza gojenie ran, usuwa obrzęki. Najlepsze kosmetyki to te, które nadają się do jedzenia.
Wszystkie składniki zmielić w maszynce do mielenia kawy, zetrzeć na specjalnej drobnej tarce lub utłuc w moździerzu. Dzięki za ten przepis na przyprawe do pierników. Jestem od lat na diecie bezglutnowej i tesknię za dobrym piernikiem (inne ciasta udaje mi się czasem przerobić tak, aby były zjadliwe :) ale do. Dodaj przyprawę do pierników.
Całość zagotuj, a następnie ostudź. Składniki zagnieć na elastyczne ciasto, posyp mąką i zawiń w folię aluminiową. Odstaw do lodówki na kilka dni.
Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki i rozwałkuj ciasto na placek grubości mm, w którym foremkami wycinaj pierniczki. XVI-wieczny kronikarz Simon Grunau wspomina o zubożałym klasztorze Panien Cysterek na przedmieściu Torunia, gdzie zakonnice utrzymywały się z wypiekania pierników tak smacznych, iż eksportowano je nawet do obcych krajów. Mió masło i cukier podgrzać w garnuszku i wymieszać, do rozpuszczenia się cukru, przestudzić.
Dodać pozostałe składniki i wyrobić lub zmiksować. Jeśli ciasto będzie zbyt sypkie dodać więcej płynnego miodu do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji i zmiksować. Jako spadkobiercy wielowiekowej tradycji wypieku przepysznego piernika, wiemy, jak ważne jest zachowanie dla przyszłych pokoleń najlepszych przepisów na pierniki. Dlatego, jeżeli posiadacie przepisy niespotykane lub tradycyjne, przekazywane w Waszych rodzinach z pokolenia na pokolenie, przesyłajcie je do nas i podzielcie się nimi z innymi miłośnikami pierników.
Klasyczny biały dodatek do ozdabiania pierników możesz przygotować na dwa sposoby, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Lukier królewski jest gęsty i śnieżnobiały, natomiast ten na wodzie lekko przezroczysty i delikatniejszy. Ciemniejsza z natury, bogatsza w składniki i bardziej aromatyczna. I nie zawiera wypełniaczy w postaci mąki, cukru i kakao.
O tak, domowa przyprawa do piernika różni się, jak zresztą wszystkie domowe wyroby - od tej kupnej. Przepis na lukier rewelacyjny. Przetestowałam na jagodziankach i wyszło super.
A robi się błyskawicznie i bardzo łatwo – na prawdę warto wiedzieć jak taki lukier przyrządzić, bo jest świetnym wykończeniem słodkich pyszności. Jeśli uznamy, że lukier wyszedł nam zbyt gęsty to wystarczy. Przygotuj odpowiednie porcje mąki, cukru pudru, miodu i masła.
Na stolnicy połącz mąkę z sodą oczyszczoną, przyprawą do pierników, cukrem pudrem i dodaj tłuszcz. Wlej do niego miód i jajko. Wyrób z tych składników ciasto.
Korzenną przyprawę do pierników możemy zastąpić samym cynamonem z niewielką ilością goździków, sprawi, że ciasto lub ciasteczka będą pięknie pachniały, ale nie będzie czuć cierpkości pozostałych przypraw. Do pieczenia pierników dodajemy mió a to on również wpływa na charakterystyczny piernikowy smak i zapach. Pieczenie i zdobienie pierników z Torunia to fantastyczna zabawa. W trakcie zajęć uczestnicy poznają historie piernika, skrywaną tradycyjną recepturę oraz wszystkie jego składniki. Małe rączki ugniatają, mieszają, wałkują, a paluszki doprawiają i wykrawają najróżniejsze kształty.
Dekorowanie pierników to jest coś więcej niż zwykłe rysowanie wzorów na ciasteczkach. To jest pewien stan, wręcz magiczny, który mimo łupania w krzyżu po 4h siedzenia i dziergania wzorków sprawia, że przez całe ciało przepływa tak niesamowity ogrom pozytywnej energii i radości, że nie da się go porównać do żadnego innego zjawiska. Polewa lukrowa to niezawodny sposób na dekorację wszelkiej maści wypieków - ciast, ciasteczek, pączków czy pierniczków.
Dziś pokażę jak przygotować tradycyjny, biały lukier. Krok 1: Łączymy składniki ciasta. Masło rozpuszczamy w garnku, a następnie studzimy. Do dużej miski wsypujemy mąkę, sodę, cukier puder, kakao oraz przyprawę do piernika – dokładnie mieszamy. Wbijamy jajka, dodajemy ostudzone masło oraz miód.
Ciasto zagniatamy do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Mió cukier i tłuszcz włożyć do garnka o grubym dnie, powoli podgrzewać stale mieszając, aż wszystkie składniki się połączą, odstawić z gazu i dodać bakalie oraz przyprawy, wymieszać.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.