wtorek, 2 lutego 2016

Botwinka chlodnik

Jeśli botwinka ma dużo liści można nie dodawać wszystkich. Zagotować bulion, dodać same pokrojone buraczki, zmniejszyć ogień i gotować przez około - minut, następnie dodać łodyżki i liście i gotować przez około minuty. Na maśle przysmaż cebulę i czosnek, dodaj botwinkę. Smaż przez 5–minut, po usmażeniu ostudź. W misce wymieszaj jogurt, maślankę, dodaj ostudzoną botwinkę, koperek, ogórki, rzodkiewkę.


Botwinka chlodnik

Chłodnik na botwince według przepisu Ewy Wachowicz z programu Ewa gotuje to idealna zupa na cieplejsze dni. Chłodnik z botwiny podawaj klasycznie - z jajkiem, posiekanym koperkiem oraz świeżym ogórkiem. Wypróbuj nasze inne przepisy na dania z botwinką! Do wystudzonej botwinki wraz z płynem dodać kefir, posiekany koperek i szczypiorek, pokrojony w cienkie plastry seler naciowy oraz starte na tarce rzodkiewki, wyciśnięty przez praskę czosnek i łyżeczkę chrzanu. Chlodnik jest przepyszny #128512; Ale ile przepisów tyle smaków, ja juz mam swoj ulubiony #128578;.


Kiedy nie mamy apetytu, nie mamy ochoty na spędzenie długich godzin w kuchni, szybki w przygotowaniu i orzeźwiający chłodnik, jest tym, czego potrzebujemy! W dużym garnku zagotować szklankę wody. Botwinę dokładnie umyć, buraczki obrać. Do odrobiny zagotowanej wody dodać pół łyżeczki cukru i sok z połowy cytryny.


Dorzucić posiekaną botwinę. Gotować do miękkości, po czym wystudzić, umieszczając garnek w misce z wodą i lodem. Kuszą aromatem, zapachem i smakiem. Chłodnik litewski i chłodnik z botwinka to typowe tradycyjne chłodniki.


Podane z jajkiem lub bez cieszą smakiem w upalne dni. Chłodnik lubczykowy to jeden z tych chłodników, który poznałam kilka lat temu a bardzo chętnie wracam do tego smaku i chwil, gdy jadłam go pierwszy raz. Delikatny kolor i konsystencja. Ludzie lubię eksperymenty w kuchni, ale zachowajcie je dla siebie i nie uszczęśliwiajcie nimi innych!


Nie wiem jak taka zupa smakuje – być może jest przepyszna, ale nazwanie jej chłodnikiem z botwinki woła o pomstę do nieba! To jest chłodnik ogórkowo-rzodkiewkowym, ale. Wodę doprowadzam do wrzenia, dodaję botwinkę i sok z buraków, mieszam i gotuję ok min, do czasu aż botwinka zmięknie.


Kiedy to nastąpi zdejmuję garnek z kuchenki i odstawiam do wystygnięcia. Następnie dodaję kefir, czosnek, rzodkiewkę, koperek, sok z cytryny i dokładnie mieszam. Doprawiam do smaku solą i pieprzem, mieszam.


Gdy botwinka jest już miękka, wystudź ją, umieszczając garnek w misce z zimną wodą. Kefir zmiksuj ze śmietaną. Gdy otrzymasz jednolitą konsystencję, dodaj pokrojony w kostkę ogórek. Na koniec dodaj schłodzoną botwinkę oraz pęczek drobno posiekanego koperku. Ogórek umyć, pokroić na plasterki.


Liście botwinki pokroić, buraczki umyć. Dymki oczyścić, drobno pokroić, szczypiorek posiekać. Jajka pokroić na kawałki. Włożyć do garnka z wodą, doprawić solą, pieprzem, dodać przekrojony ząbek czosnku, zielone łodyżki koperku, tymianku lub natki pietruszki, posiekaną dymkę, cebulkę lub szczypiorek, wlać oliwę i zagotować. Rzodkiewki oczyścić, pokroić na grubsze plasterki.


Botwinka chlodnik

Do talerzy wlewamy schłodzony chłodnik z botwinki, posypujemy koperkiem. Zaczynamy od ugotowania wywaru z botwiny – botwinę wraz z liśćmi siekamy drobno, zalewamy małą ilością wody (tylko, by woda przykryła buraki) i gotujemy minut. Porady Przygotowując chłodnik z botwiny Magdy Gessler, nie ścieramy warzywna tarce tylko drobno je siekamy, starkowane warzywa puszczą zbyt dużo soku. Obecnie różne wersje tej zupy można zjeść w restauracjach, ale też goszczą na stołach w naszych domach w upalne dni.


Opis przepisu: Autor: WINIARY Chłodnik to jedno z tych dań, po które zdecydowanie najchętniej sięgamy latem. Gasi pragnienie, zaspokaja głó a do tego nie obciąża organizmu. Przy tych wszystkich zaletach, chłodnik litewski stanowi źródło cennych składników odżywczych za sprawą obecności botwiny i takich dodatków jak ogórek czy ugotowane jajko.


Syci, orzeźwia, chłodzi. Twoim przepisie, zamiast szczypiorku dodalam mnostwo swiezego koperku- tak robila moja babcia. Można by rzec, idealna potrawa po ciężkim dniu w pracy. Do tego błyskawicznie się robi i nie wymaga podgrzewania.


Czy chłodnik musi być z jajkiem? Zupa botwinka to moja ulubiona wiosenne zupa. Przepis na botwinkę jest bardzo prosty i jej ugotowanie zajmuje niewiele czasu. Obecnie jednak wybieramy mniej kaloryczne kefiry i maślanki. Wyjmujesz z lodówki, stawiasz na stół i jest.


Ja buraczki oraz botwinkę gotuję nie na wodzie a zazwyczaj na bilionie. Do miękkich buraków i botwinki daj sok z cytryny. Ogórki obierz, usuń gniazda nasienne, pokrój w kostkę i dodaj do chłodnika. Dwa ugotowane jajka obierz, białka pokrój w kostkę a żółtka dodaj do jogurtu i dokładnie rozetrzyj.


Szczypiorek, koperek posiekaj. Za oknem jest już coraz cieplej, więc czas na pyszny chłodnik. Dzisiaj proponuję Wam chłodnik z botwinką. Latem robię zazwyczaj chłodnik z buraczków, ale wiosną, kiedy pojawiają się młode, małe buraczki z listkami, to najchętniej zjadam właśnie taki na botwince. Wydrukuj lub pobierz PDF z przepisem.


Umyj i pokrój botwinkę, a następnie zalej ją litra wody i zagotuj. Do wywaru dodaj barszcz, rozpuść go i poczekaj, aż całość ostygnie. W tym czasie zetrzyj na tarce rzodkiewkę i pokrój w kostkę wydrążonego wcześniej ogórka. Na koniec połącz kefir ze śmietaną, warzywami i ugotowaną botwinką. Podając swoje dane wyrażam zgodę na utworzenie spersonalizowanego profilu użytkownika, aby Lidl mógł kierować lepiej dostosowane do moich zainteresowań niektóre reklamy w formie newslettera oraz ulepszać strony internetowe.


Zgoda może być wycofana w dowolnym momencie, np. Wystarczy, że przygotujesz odpowiedni wywar, dodasz drobno posiekaną botwinkę, a powstanie smakowita baza do przygotowania chłodnika. Do wystudzonego już barszczu dodaj jogurt naturalny, oraz posiekany szczypiorek i koperek. Zupa zgęstnieje, gdy wrzucisz do niej odpowiednią ilość startych ogórków oraz rzodkiewki. Na sam koniec do zupy dodajemy posiekany koperek i pietruszkę.


Chłodniki są doskonałą alternatywą zup w upalne dni. Te zimne zupy wzbogaca się o rozmaite składniki, np. Najbardziej popularną zimną zupą jest chłodnik litewski serwowany z jajkiem ugotowanym na twardo oraz chłodnik ogórkowy.


Odmianą zupy chłodnik jest okroszka, czyli zupa wywodząca się z kuchni rosyjskiej. To najpopularniejsza wersja zupy na zimno. Podawana na kwaśnym zsiadłym mleku lub gęstym jogurcie. W jej skład wchodzi botwinka, kiszone ogórki oraz młode buraczki.


Dodaj posiekany szczypiorek oraz koperek. Dla wzmocnienia smaku użyj kilka zakwaszonych buraków lub zakwasu buraczanego. Czosnek podkreśli wytrawność chłodnika.


Lucyna Cwierćkiewiczowa w swych przepisach zaleca nawet zakwaszenie chłodnika z buraków przez dodanie zakwasu z mąki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty