Podpowiadamy, jak w prosty sposób przygotować pyszne leczo! Oto sprawdzony przepis na leczo w pół godziny. Zobacz też inne najłatwiejsze przepisy. Sprawdź, jakie składniki i ile czasu.
Tych kilka produktów wystarczy, żeby w szybki sposób przygotować pyszne i sycące leczo.
Leczo jest dobre jako jednodaniowy sycący obiad lub w mniejszych ilościach jako późne śniadanie, treściwa kolacja, a nawet jako jedna z kilku potraw serwowanych na imprezie. Leczo można przygotować w wielu wersjach smakowych. Na Węgrzech leczo stanowi dodatek do dania głównego z mięsem, ale i samodzielne danie.
Leczo, które chcę Wam pokazać szykuję na oleju a nie na smalcu, za to dodaję do niego symboliczną ilość kiełbasy. Można również przygotować wersję bezmięsną jako dodatek do pełnego obiadu. Po tym czasie próbujemy smak leczo i ewentualnie dodajemy przyprawy, sól i pieprz do smaku.
Następnie gorące leczo przekładamy do słoików i pasteryzujemy na małym ogniu minut. Jak widać, wykonanie leczo z cukinii na zimę nie jest trudne i przy odrobinie pracy i cierpliwości każdemu się uda. Jest dużo odmian leczo, jedną z nich jest leczo z dodatkiem cukinii. Na stronie mam także przepis na leczo z cukinią z dodatkiem mielonego mięsa zamiast kiełbasy, to dobra opcja dla tych, którzy niekoniecznie przepadają za kiełbasą i wybierają chude mięso. Leczo z cukinii można przygotować na wiele sposobów.
Robię je naprawdę różnie. Są w nich papryki, najczęściej czerwone, ale mogą być również w innych kolorach lub cały miks kolorów. Do przygotowania leczo z kiełbasą używam wszystkich sezonowych warzyw.
Cebulę pokrój w piórka, a czosnek posiekaj. Kiełbasę pokrój w plasterki, paprykę w kostkę. Przysmaż cebulę i czosnek na oleju.
Do cebuli dodaj kiełbasę, paprykę, przyprawy (słodka i ostra papryka) oraz koncentrat. Smaż całość przez kilka minut. Jak przygotować klasyczne węgierskie leczo?
Konkurencja dla ziemniaczanych. Papryka – składnik obowiązkowy. Bazą potrawy jest oczywiście papryka.
Gdyby nie ona, kuchnia węgierska najprawdopodobniej wyglądałaby zupełnie inaczej – pisze wspomniany już Piotr Adamczewski. Gdy leczo sie gotuje przygotować słoiki - z tej porcji dużych słoiików po majonezie mi wyszło - sparzyć. Bulgoczące leczo nakładać do słoików, zakręcać na maksa, odwracać do góry dnem i stawiać pod kocem - żeby zaciągneło. Ja zostawiam takie słoiki pod kołderką na noc, sprawdzam potem rano czy zaciagnięte i do spiżarni.
Przepisy z kategorii leczo. Jeśli chcesz przygotować smaczny i szybki posiłek, wykorzystaj poniższy przepis na leczo. Leczo to pochodząca z kuchni węgierskiej prosta potrawa z papryki, cebuli i pomidorów, smażonych na smalcu i doprawionych papryką w proszku. Danie to zyskało bardzo dużą popularność w Polsce i jest u nas gotowane najczęściej z dodatkiem kiełbasy. W takiej postaci stanowi pełny posiłek, np.
Cukinia na zimę to nie tylko sałatka czy leczo. Co ciekawe, do przetworów z cukinii można wykorzystać przepisy na przetwory z ogórków. Można zakisić cukinie w słoikach, podobnie jak się robi ogórki małosolne.
Cukinię i ogórki można kisić razem lub osobno, do bezpośredniego spożycia lub też do słoików na zimę. Wybierz odpowiedni dla siebie przepis z wyselekcjonowanej bazy portalu przepisy. W tym celu należy włożyć papryki do foliowego worka do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika. Po wyjęciu skórka powinna łatwo.
Leczo to węgierska potrawa z papryki, która zrobiła międzynarodową karierę. Skórka z papryki jest ciężkostrawna, więc dobrze ją wcześniej zdjąć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.