Troche się bałam robić ten piernik i zwlekałam już lata ale w końcu się zdecydowałam i jest! Wyszedł cudowny, cała rodzina chwali. Przepis na piernik staropolski. Idealny wypiek na święta Bożego Narodzenia. Tradycyjny przepis na piernik.
Piernik staropolski z marcepanem. Ciasto dojrzewa i dopiero po tym czasie je pieczemy. Kiedy składniki się połączą, będą gorące i zupełnie płynne wylewamy je na mąkę znajdującą się w dzieży miksera lub dużej misie, czyli „zaparzamy ją”. Dodane przez Annuar w: Tylko o kuchni. Pod linkiem podanym powyżej jest całe mnóstwo pysznych i sprawdzonych przepisów na piernik.
Sprawdź składniki i instrukcje na KuchniaLidla. Wydrukuj lub pobierz PDF z przepisem. Prawdziwy, staropolski piernik to taki, który dojrzewa w chłodnym miejscu co najmniej dwa tygodnie przed pieczeniem.
PIERNIK STAROPOLSKI – TRADYCYJNY, SPRAWDZONY PRZEPIS – bez tego piernika nie wyobrażam sobie świąt w moim domu. Jest idealny, pyszny, przełożony domowymi powidłami. Uwielbiam taki prawdziwy piernik i zapraszam do udostępniania przepisu dalej! W listopadzie zeszłego roku zamieściłam przepis na ciasto dojrzewające na piernik staropolski.
W kolejnym poście (w grudniu) wytłumaczyłam jak upiec placki z tego ciasta i pokazałam jak wyglądają końcowe etapy składania i dekorowania piernika. Niektórzy z Was piekli go etapowo, razem ze mną. Staropolski piernik dojrzewający stanie się hitem świątecznego menu. Ciasto należy przygotować nawet 5-tygodni przed Bożym Narodzeniem, a piec na 4-dni przed świętami.
Sprawdź, jak zrobić tradycyjny piernik krok po kroku i dobrze zaplanować działanie w czasie. Przygotuj piernik dojrzewający na święta i ciesz się jego wyjątkowym smakiem! To już ostatni moment, aby zabrać się za piernik staropolski. Ciasto na niego musi leżakować co najmniej dwa tygodnie (a najlepiej – tygodni), a upiec go trzeba przynajmniej 3-dni przed świętami. Dojrzewający piernik staropolski z powidłami według tradycyjnego przepisu powinien być pulchny, słodki, o wyraźnie miodowo-korzennym aromacie.
Warto wykorzystać sprawdzony przepis na piernik z długo dojrzewającego ciasta, sporządzony według wskazówek naszych babć. Jeżeli jeszcze się zastanawiacie, jakie ciasto zagości na Waszym wigilijnym stole, to polecam właśnie piernik staropolski. To naprawdę ostatni dzwonek, aby rozpocząć jego przygotowanie.
O przepisie przypomniała mi Jola. W składnikach jest użyte masło, ale ponoć prawdziwy staropolski piernik, najlepszy jest na smalcu – Wasz wybór. Z czystym sumieniem mogę napisać, że jest to najlepszy piernik jaki do tej pory jadłam.
Pachnący miodem piernik staropolski z bakaliami i konfiturą sprawdzi się nie tylko w święta Bożego Narodzenia, ale również w inne dni roku. Dodatek orzechów, migdałów czy też suszonych moreli lub śliwek dodaje mu wyrazistości i wpływa na uatrakcyjnienie konsystencji. Ciasto piernikowe jest puszyste i delikatnie korzenne.
To piernik idealny, nie ma osoby, której by nie smakował :-) Błyskawiczny do przygotowania, nawet przez tych, którzy nie mają miksera. Ciasto na piernik staropolski najlepiej zagnieść - tygodni przed świętami, lecz zagniecione tygodnie przed świętami będzie równie smaczne :-). Po chwilowej panice postanowiłam się nie przejmować i Pani polecam to samo. Zapraszam na piernik staropolski.
Z przepisu, który podaję uzyskałam dwa spore ciasta. Na poczętek przygotujcie domową przyprawę piernikową. Bez wypełniaczy w postaci kakao i mąki zagwarantuje Wam doskonały smak piernika i mnóstwo aromatu. Nie doprowadzić do zagotowania!
Zestawić z ognia i ostudzić. W tym wpisie znajdziesz prosty przepis na piernik staropolski dojrzewający, który odkopałam z wiekowego zeszytu z przepisami. Choć w moim domu piernik staropolski został nieco zapomniany i jest zupełną nowością, to od ostatnich świąt wpisał się w nasze bożonarodzeniowe (i nie tylko!) menu na dobre. Mój piernik dojrzewał przez tygodni, jednak ten czas można. Rozpoczynam więc od przygotowania piernika staropolskiego.
Obserwuj bloga Obserwujesz bloga KurkaNielotka. Jeżeli jeszcze nie zaplanowaliście wszystkich wypieków świątecznych to koniecznie dopiszcie do listy przepis na piernik staropolski. Przygotowywaliśmy różne słodkości lecz moim zdaniem najlepszy był staropolski piernik.
Paweł Małecki przekonał mnie, że nie trzeba przygotowywać piernika kilka tygodni wcześniej. Można upiec równie pyszny i aromatyczny piernik, przygotowując go w jeden dzień. Oczywiście najlepszy jest do spożycia w drugi lub dopiero trzeci dzień. Zaintrygowało mnie to “dojrzewanie” ciasta.
Mió cukier i masło podgrzać na małym ogniu mieszając w rondelku, tylko do rozpuszczenia. Mąkę wsypać do dużej miski. Gorącą, maślano – cukrową masę wlać do mąki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.