Jeśli zgęstnieje, wystarczy dodać do niego odrobinę wody lub rumu i dobrze wymieszać. Klasyczny lukier z białek jest doskonałą bazą do barwienia na inne kolory. Odrobina soku z buraków zabarwi go na. Jeśli lukier zastygnie w naczyniu, to rozpuszczamy go kilkoma kroplami soku z cytryny albo wody i mieszamy (wystarczy łyżką).
Po nałożeniu lukier twardnieje i nic więcej nie trzeba robić. W przepisie Autorki lukier robi się z pięciu białek i jednego funta cukru. Polecam jednak zrobić ten pyszny, śnieżnobiały lukier z dwóch białek jaj.
Zamiast zwykłego cukru zaś użyj cukier puder, dzięki któremu znacznie. A moja mama mowi ze ubijac pianke z bialek nad goraca para i wychodzi sztywna. Pisałam o nim przy okazji postu o piernikowych choinkach. Cukier bez problemu rozprowadzisz w białku, wodzie, mleku bądź soku. Dla urozmaicenia: Zamiast gotowych barwników spożywczych możesz użyć naturalnych – na przykład szafranu czy soku z buraka.
Lukier można przygotować na różne sposoby. Najprostszy lukier można przygotować, mieszając wrzątek z cukrem pudrem i dodając odrobinę soku z cytryny. Tak przygotowana masa lukrowa, jeszcze gorąca, może zostać wylana na domowe wypieki. Potem wystarczy poczekać aż zastygnie, tworząc na pączkach, jagodziankach czy cieście słodką skorupkę o delikatnie cytrynowym smaku. Aby był jeszcze bardziej aromatyczny, można dodać do niego aromat waniliowy lub migdałowy.
Dzięki temu całość szybciej się zetnie na słodkościach i przedłuży przydatność do spożycia. Przepis na lukier królewski. Wykorzystuje się go do dekoracji ciasteczek, pierniczków i tortów.
Jest śnieżnobiały i zasycha całkowicie, dzięki czemu dekoracje pozostają trwałe. Białko ucieramy z cukrem pudrem. Najłatwiej i najszybciej zrobić to w małym malakserze. Doszłam do wniosku, że chociaż tak nieskomplikowany, wymaga osobnego wyróżnienia.
W trakcie ucierania dodajemy sok z cytryny. Jeśli lukier wyjdzie zbyt rzadki, dosypujemy cukier puder i miksujemy do uzyskania pożądanej gęstości. Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na lukier z białek do pączków.
Obserwuj bloga Obserwujesz bloga trochę inna cukiernia. Bardzo lubię ten zwyczaj i co roku piekę wybór ciasteczek, zawsze szukając nowych przepisów. Część z nich postanowiłam przystroić. Z pomocą przyszedł mi przepis na lukier z ksylitolu. Wiem, wieklasyczny lukier robi się z cukru pudru, białek i wody.
W swojej kuchni nie używam cukru, a nie miałam już jajek, więc spróbowałam zrobić lukier bez białek – z samego ksylitolu i wody. Idealny do lukrowania ciasteczek lub pierniczków. Ze względu na olbrzymią słodycz, bardziej do dekorowania, niż zajadania ;) W żaden jednak sposób nie uzyskacie tak białego lukru, jak po dobrym utarciu białek z cukrem. Już od 2-lat robię pierniczki z lukrem z białek.
Też na początku się wahałam, bo surowe białko itp. Napisz komentarz Napisany przez MB. Przy ozdabianiu wielu ciast i ciasteczek wykorzystywany jest lukier. Jest wiele sposobów na jego przygotowanie, my przedstawiamy jeden z nich – lukier na białkach. Doskonale sprawdził się przy wykańczaniu tegorocznych pączków oraz kilku innych wypieków.
Jeśli zaś chcesz nadać mu koloru – dodaj więcej cukru pudru. Składniki na lukier królewski (uwielbiam tylko i wyłącznie ten cukier puder). Wsyp do miski szklankę cukru pudru, białko i sok z cytryny. Miksuj na najwyższych obrotach przez minut, stopniowo dodając resztę cukru pudru.
W ten sposób dostosuj sobie potrzebną gęstość lukru do dekoracji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.